Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Rocznica historycznej wizyty Piłsudskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
100 rocznica wizyty Józefa Piłsudskiego w Oświęcimiu
100 rocznica wizyty Józefa Piłsudskiego w Oświęcimiu Bogusław Kwiecień
Przed 100 laty mieszkańcy Oświęcimia z honorami wielkim entuzjazmem witali Józefa Piłsudskiego i jego legionistów. I Brygada Legionów Polskich stacjonowała wówczas w Kętach.

WIDEO: Oświęcim. Stulecie wizyty Józefa Piłsudskiego

Autor: Bogusław Kwiecień, Gazeta Krakowska

7 lutego 2015 roku przypada setna rocznica wizyty Józefa Piłsudskiego i legionistów polskich w Oświęcimiu. Z tej okazji przed tablicą upamiętniającą to wydarzenie odbyła się w dzisiaj, w sobotę uroczystość.

Dyrektor Muzeum Zamek Wioletta Oleś przypomniała, że 7 lutego 1915 r. ówczesny brygadier Legionów Polskich został zaproszony przez mieszkańców miasta Oświęcim na uroczysty koncert poświęcony rocznicy powstania styczniowego, z którego dochód przeznaczony został na legiony. Koncert odbył się w Hotelu Herz, na którym dzisiaj znajduje się pamiątkowa tablica. Przed tablicą wartę honorową zaciągnęła legioniści z grupy rekonstrukcyjnej z Wodzisławia Śląskiego.

Jednocześnie w Muzeum Zamek z okazji otwarta została wystawa pt.„Legionowe chwile. Setna rocznica wizyty Józefa Piłsudskiego w Oświęcimiu”.

Niewątpliwie wielką atrakcją wystawy jest rekonstrukcja okopu z ziemianką z okresu I wojny światowej.

Ta aranżacja wpisuje się w elementy zwiedzania -„Dotknij Historii”, które pełnią funkcje edukacyjne w naszym Muzeum.
Jest to przede wszystkim scenografia, przedstawiająca wojnę okopową z wysokimi rowami, stanowiskiem strzeleckim i punktem obserwacyjnym z zainstalowanym peryskopem. Jest też przedpole chronione zasiekami oraz ziemianka, która w czasie wojny stała się dla walczących domem, na długie tygodnie, a nawet miesiące. Aby nadać temu miejscu charakter i klimat, ziemiankę wyposażono w prymitywne siedziska, ławę, stół, naczynia codziennego użytku, sprzęty do łączności ze sztabem oraz repliki umundurowania Legionów Polskich. Każdy zwiedzający będzie mógł założyć czapkę żołnierską, potrzymać karabin, czy spojrzeć przez peryskop.

Konstrukcja została zbudowana z surowego nieokorowanego drewna co dodaje miejscu niezwykłości. Poza tym można zobaczyć stare fotografie, listy, umundurowanie, broń i inne osobiste pamiątki.

Wystawa będzie otwarta do 17 maja br., jednak drugą część wystawy – „W okopach”, będzie można zwiedzać do końca roku. Do tej części wystawy muzeum przygotowało ofertę edukacyjną dla szkół, która ma na celu przybliżyć, głównie młodemu pokoleniu, historię legionów i czasy I wojny światowej.

Przed otwarcie wystawy odbył się wykład historyka, starszego kustosza Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Janusza Tadeusza Nowaka pt. „Legiony polskie - droga do niepodległości".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska