Firma Synthos wyposażyła pracownię chemiczną w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w najwyższej jakości sprzęt za kwotę 12 tys. zł. - Dzięki temu udało się pozyskać niezbędne i specjalistyczne wyposażenie do przeprowadzania ćwiczeń laboratoryjnych przygotowujących uczniów do części praktycznej egzaminu zawodowego w klasie o profilu technik technologii chemicznej - mówi Andrzej Matras, nauczyciel PZ nr 2 w Oświęcimiu.
Podczas zajęć praktycznych uczniowie korzystają z nowego szkła i sprzętu laboratoryjnego m.in. przeprowadzają ekstrakcję ciągłą w aparacie Soxhleta, polimeryzację emulsyjną i suspensyjną, destylację prostą oraz z parą wodną, w której otrzymują olejki eteryczne, a także hydrolizę tłuszczów, służącą do otrzymywania mydeł. Ponadto uczniowie otrzymują kremy oraz korzystają z aparatury do sączenia pod zmniejszonym ciśnieniem.
- Z PZ nr 2 współpracujemy od kilku lat w ramach klasy o profilu technik technologii chemicznej. Zainicjowany przez nas pomysł stworzenia takiej klasy spotkał się z zainteresowaniem dyrekcji szkoły. Od tej pory rozpoczęła się wspólna praca nad przygotowaniem ramowego planu nauczania, planu praktyk. Naukę w technikum rozpoczął już trzeci rocznik. W maju tego roku po raz pierwszy odbędą się praktyki zawodowe dla uczniów w naszym zakładzie. Naturalnie, jako patron klasy technikum chemicznego, staramy się wspierać szkołę w obszarach wskazanych przez dyrekcję, w celu zagwarantowania wysokiego poziomu nauczania. Dofinansowanie wyposażenia laboratorium jest jednym z przykładów takiej współpracy. W ten sposób inwestujemy niejako w naszą przyszłość oraz w naszych przyszłych pracowników – mówi Adam Chrobasik, dyrektor personalny Grupy Synthos.
Starosta Zbigniew Starzec, który jest absolwentem powiatowej „dwójki” podkreśla, że dzięki zaangażowaniu firmy Synthos w wyposażenie nowoczesnej pracowni chemicznej uczniowie mogą poczuć się jak w prawdziwym przemysłowym laboratorium. - Warunki, w jakich obecnie kształcą się nasi uczniowie to jedne z najlepszych w kraju. Tak profesjonalne laboratoria powinny być standardem w każdej szkole, w której realizowane są zajęcia z chemii. Jestem pewien, że lekcje z tego przedmiotu są dla młodzieży dużo bardziej atrakcyjne. Obcowanie z tym przedmiotem w praktyce może ułatwić uczniom dalszą drogę edukacji. Z kolei absolwenci kierunków chemicznych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy – mówi starosta Zbigniew Starzec.
Dodajmy, że pracownia chemiczna w PZ nr 2, która otwarta została na początku tego roku szkolnego, kosztowała ponad 420 tys. zł., z czego 85 proc. stanowiły środki Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (lata 2007 - 2013). Reszta pochodziła z budżetu powiatu oświęcimskiego.