Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim szykuje się na przybycie głów państw

Ewelina Sadko
Namiot, w którym odbędą się uroczystości pomieści 3 tys osób
Namiot, w którym odbędą się uroczystości pomieści 3 tys osób Fot. Ewelina Sadko
Wejście w okolice Bramy Śmierci w Brzezince jest już niemożliwe. Namiotu strzeże policja i straż. Za tydzień odbędzie się 70. rocznica wyzwolenia obozu. Zjadą tu przywódcy 31 państw Europy.

Za tydzień w Brzezince odbędą się uroczystości związane z 70. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau. W związku z tym mieszkańcy muszą przygotować się na szereg utrudnień. Wiele dróg w Oświęcimiu będzie wyłączonych z ruchu na czas przejazdu do Brzezinki delegacji z państw Europy.

- Nie będzie całkowitego zamknięcia ulic, a jedynie wstrzymanie ruchu - mówi Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej policji i tłumaczy, że prawdopodobnie będą to drogi na os. Błonie i Zasole.

Przedstawiciele państw, którzy zapowiedzieli swoją wizytę w Oświęcimiu i Brzezince, ze względu na bezpieczeństwo często podają trasę przejazdu nawet na kilkanaście minut przed wyjazdem.

Najwięcej utrudnień w ruchu będzie w Brzezince. Tu część dróg już zamknięta od 7 stycznia do 6 lutego. Osoby, które posiadają zaproszenie do udziału w obchodach będą musiały zostawić samochód już na parkingu byłej bazy PKS-u znajdującym się przy ul. Więźniów Oświęcimia. Na miejsce obchodów zostaną przewiezieni autokarami zapewnionymi przez organizatora, które będą kursowały co chwilę od godz. 11 do 14. Po tej godzinie nie będzie możliwości dostania się na uroczystość. Dojazd prywatnym samochodem lub dojście pieszo też nie będą możliwe. Po zakończeniu obchodów wszyscy goście zostaną przewiezieni z powrotem.

Osoby bez zaproszeń będą mogły śledzić wydarzenia z specjalnego sektora niedaleko głównego namiotu na telebimie. Ich również na miejsce dowiezie autokar. Jeśli jednak opuszczą sektor nie będą mieli możliwości powrotu. Do sektora własnym autobusem dojadą tylko grupy zorganizowane, ale po otrzymaniu przepustki (wjazd ul. Kombatantów).

Organizatorzy apelują także, aby nie zabierać ze sobą większych bagaży i plecaków, a wszyscy uczestnicy zostaną poddani kontroli. Każdy musi także posiadać przy sobie dokument tożsamości. Porządku pilnować będzie ochrona muzealna i policjanci.
Muzeum Birkenau 26 i 27 stycznia będzie nieczynne dla zwiedzających. Do wtorku zwiedzający wejdą na teren bramą od strony B I a (obóz kobiecy). Muzeum Auschwitz będzie otwarte nawet w dniu obchodów, ale zwiedzać je można tylko z przewodnikiem. Obowiązywać będzie zakaz wnoszenia bagażu.

- Cały czas trwają ustalenia z przedstawicielami poszczególnych państw jeżeli chodzi o zwiedzanie muzeum Auschwitz w dniu rocznicy - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau. Jeśli zdecydują się na zwiedzanie dojdą kolejne utrudnienia w ruchu, szczególnie na ul. Leszczyńskiej, Ostatni Etap, Kolbego.

W uroczystości weźmie udział 300 byłych więźniów Auschwitz, którzy przyjadą z całego świata. Główne uroczystości odbywać się będą w namiocie, gdzie pomieści się ok. 3 tys. osób.

- Będzie to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy mogli obchodzić z tak liczną grupą ocalałych - mówi Bartyzel.
Część ulic w Brzezince będzie zamknięta przez 10 dni po uroczystości. W tym czasie zostanie zdemontowany namiot, który stoi nad Bramą Śmierci. Od piątku przez całą dobę wejścia w jego okolice strzeże ochrona i policja. Nie przepuszcza nikogo.

Utrudnienia potrwają cały dzień
Policjanci proszą kierowców o wyrozumiałość w związku z utrudnieniami w ruchu w dniu obchodów. W Oświęcimiu żadna ulica nie będzie zamknięta, ale obowiązywać będą czasowe wstrzymania ruchu. 27 stycznia od godz. 9 problemy z przejazdem będą na ulicach: Konopnickiej, Konarskiego, Legionów, Powstańców Śląskich, Wyzwolenia, Więźniów Oświęcimia, Leszczyńskiej, Kolbego, Męczeństwa Narodów, Ofiar Faszyzmu, Kombatantów oraz Ostatni Etap. Utrudnienia potrwają do chwili opuszczenia Oświęcimia i Brzezinki przez ostatnich gości przybyłych na uroczystość.

Dotychczas swoją obecność potwierdzili przedstawiciele i przywódcy 31 państw Europy. Pośród nich są królowie, książęta, prezydenci, ministrowie, premierzy. 27 stycznia w Brzezince będą, m.in.: król Filip I i królowa Matylda z Belgii, prezydent Austrii Heinz Fischer, książę koronny Danii Fryderyk, prezydent Francji François Hollande , król Willem-Alexander i królowa Máxima z Holandii, prezydent Niemiec Joachim Gauck, księżna koronna Szwecji Viktoria, prezydent Ukrainy Petro Poroshenko.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska