Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do wyłudzenia pieniędzy doszło we wtorek, 21 czerwca pomiędzy godziną 11 a 14. Jak wynika z zeznań złożonych przez troje pokrzywdzonych którymi są: 65-letnia mieszkanka Oświęcimia, 78-letni mieszkaniec Oświęcimia oraz 71-letni mieszkaniec gminy Oświęcim, sprawca dzwoniąc na numer stacjonarny przedstawiał się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyzna informował, że prowadzona jest akcja przeciwko siatce oszustów działających w banku.
- Następnie przekazał, że w celu ochrony oszczędności należy je natychmiast wypłacić z banku. Pokrzywdzeni bez chwili zastanowienia pojechali do swoich banków i wypłacili pieniądze w kwotach od 20 tysięcy złotych do 50 tysięcy złotych. Pieniądze włożyli do reklamówek i pozostawili w miejscach, w których nakazał im oszust tj. w zaroślach oraz pod wskazanymi samochodami - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Kiedy pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali oszukani powiadomili Policję. Mundurowi z oświęcimskiej komendy podjęli poszukiwania sprawców.
Jednocześnie przy okazji ponownie apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z osobami podającymi się za policjantów. Osobami pokrzywdzonymi tego typu oszustwami padają zazwyczaj osoby starsze, którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji poleca przekazać pieniądze.
- Policjanci nigdy w ten sposób nie działają. W takich przypadkach musimy mieć pewność, że dzwoni do nas oszust. Wtedy należy natychmiast rozłączyć się i skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112 - podkreśla rzecznik oświęcimskiej policji.
Jak należy postąpić?
W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi należy natychmiast się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki Policji. W tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” znajdującej się w telefonie komórkowym.
Nie należy działać w pośpiechu i nie ulegać presji, którą specjalnie wywierają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, nie wolno pozostawiać gotówki w miejscach wskazanych przez oszustów.
- Ważne, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o poinformowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Pomóżmy seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z najbliższą jednostką Policji
- dodaje Małgorzata Jurecka.
Im więcej seniorów będzie miało świadomość, jak wygląda działanie oszustów, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Dni Olkusza 2022. Ale była zabawa! Zobaczcie naszą galerię zdjęć!
- Miliony złotych dla Małopolski z Polskiego Ładu. Głównie na remonty i budowę dróg
- Gwiazdy TikToka w klubie Energy2000. Młodzi celebryci rozbujali dyskotekę
- KIBICE. Unia Oświęcim – Wieczysta Kraków. Ponad pół tysiąca kibiców na meczu
- Finalistki Miss Małopolski zaprezentowały się w sukniach. Zobaczcie zdjęcia
- Na zamku w Pieskowej Skale trwają wielkie prace. Turyści narzekają
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
