Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W dniu 79. rocznicy największej egzekucji pod Ścianą Straceń KL Auschwitz delegacja uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu wraz z prezesem miejskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau Markiem Księżarczykiem (w środku) oddała hołd ofiarom tego obozu
W dniu 79. rocznicy największej egzekucji pod Ścianą Straceń KL Auschwitz delegacja uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu wraz z prezesem miejskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau Markiem Księżarczykiem (w środku) oddała hołd ofiarom tego obozu Zbiory Marka Księżarczyka
Delegacja uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego oddała hołd ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Młodzi ludzie zapalili znicze i złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W ten sposób uczcili także pamięć ofiar największej egzekucji dokonanej w tym miejscu 28 października 1942 roku przez Niemców, którzy rozstrzelali wówczas 280 Polaków więzionych w KL Auschwitz.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uczniowie szkoły średniej w Oświęcimiu zapali znicze przed Ścianą Straceń KL Auschwitz

W 79. rocznicę największej egzekucji pod Ścianą Straceń KL Auschwitz uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu (dawny Powiatowy Zespół nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego) oddali hołd więźniom tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 przedstawiciele klasy policyjnej należący do Szkolnego Koła Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau złożyli kwiaty i zapalili znicze.

- Prowadzi je nauczyciel historii Adam Kurzyński, z którym wspólnie postanowiliśmy zorganizować wizytę uczniów na terenie byłego obozu i złożenie hołdu jego ofiarom - mówi Marek Księżarczyk, prezes oddziału oświęcimskiego TOnO-Pamięć o A-B.

Podczas wizyty w Miejscu Pamięci młodzież spotkała się z historykiem Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Adamem Cyrą, który przybliżył jej wydarzenie z 28 października 1942 roku, gdy przed Ścianą Straceń Niemcy rozstrzelali ok. 280 Polaków.

Była to największa egzekucja w historii tego obozu, która miała charakter odwetu na więźniach za sabotaż i akcje partyzanckie prowadzone na terenie Lubelszczyzny, a ofiarami jej byli głównie więźniowie przywiezieni z więzień w Lublinie oraz Radomiu w 1941 i 1942 roku.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska