OŚWIĘCIM. W Unii tak szkolą 16-latków, żeby mieli rezerwę do poprawy wyników w liceum [ZDJĘCIA]

Dominika Adamiec indywidualnie zdobyła dwa medale w MP juniorów 16-letnich
Dominika Adamiec indywidualnie zdobyła dwa medale w MP juniorów 16-letnich Fot. Jerzy Zaborski
Młodzi pływacy wkroczyli w okres letnich mistrzostw Polski juniorów na długim basenie. 16-latkowie walczyli w Dębicy, a ich o rok młodsi koledzy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na swoją kolejkę czekają 17- i 18-latkowie, którzy także wystartują w Ostrowcu Świętokrzyskim.

16-latkowie Jadwigi Zieleńskiej Starzec zdobyli osiem medali, to Unia (2 srebrne i 6 brązowych). Do nich trzeba jeszcze dorzucić brązowe krążki Mikołaja Kempy na 400 m stylem zmiennym i 200 m stylem motylkowym, a pływającego w barwach SMS Oświęcim.

Indywidualnie dla Unii srebro na 200 m stylem motylkowym wywalczyła Dominika Adamiec (2.24,34). Z kolei brąz udało się jej wywalczyć na 100 m stylem motylkowym (1.03,86).Z kolei na 50 m motylkiem była czwarta (29.06). - W sprincie nie liczyłam na jej medal, bo ma słabsze warunki fizyczne. Konkurentki miałby po 185 cm wzrostu, więc siłą rzeczy były szybsze. Jednak Nie tylko Dominika, ale także wszyscy moi zawodnicy wyszarpywali życiowe wyniki, które jednym dały medale, innym tylko satysfakcję, bo ten rocznik jest wyjątkowo silny – zwraca uwagę Jadwiga Zieleńska Starzec, trenerka zespołu.

Srebrny medal na 200 m st. klasycznym popisała się Olimpia Prochownik (2.37,76). Z kolei brązowy medal na 200 m st. klasycznym zdobył Maciej Krulikowski (2.25,22).

Pozostałem medale zdobyły sztafety. Wśród chłopców ze srebra na 4x200 m st. dowolnym cieszyli się chłopcy, czyli Szymon Marczuk, Dominik Ostrowski, Adam Stanek, Kamil Goleniec (8.03,70).

Z kolei dziewczęta zdobyły brązowe krążki na 4x200 m st. dowolnym, czyli Klaudia Leszczyńska, Dominika Adamiec, Liliana Pająk, Dominika Lichwa (8.52,42), 4x100 m st. dow., w tym samym składzie (4.06,13) i na 4x100 m st. zmiennym. W niej za Lilianę Pająk zastąpiła Olimpia Prochownik (4.28,07).

- Owszem, medale cieszą, bo są one dla zawodnika ukoronowaniem pracy – uważa trenerka Zielieńska-Starzec. - Dla mnie ważne było to, że wszyscy ustanowili nowe życiowe rekordy. W finałach mieliśmy po kilku zawodników. Potrafiliśmy wystawić dwie sztafety. Szkolenie w tym wieku nie polega na tym, żeby wycisnąć z zawodników tzw. ostatnie soki. Tak pracują w klubach, które w roczniku miały po kilku zawodników. Tylko, że oni nie będą mieli już się w czym podciągać. Z kolei moi zawodnicy wciąż mają jeszcze rezerwy i cieszy ich pływanie. Wszyscy przechodzą do liceum, a grupa liczy 26 zawodników. Przygotowanie jej, gdzie młodzież pływa sprinty i długie dystanse wszystkimi stylami, wymaga wielkiego wysiłku. Dla mnie bardzo wszechstronnym zawodnikiem jest Kamil Goleniec, który indywidualnie wystąpił w trzech finałach. Zajął szóste miejsce na 200 i 400 m stylem zmiennym, uzyskując odpowiednio czasy 2.11,56 i 4.45,11 i był siódmy na 100 m st. klasycznym, z czasem 1.08,35 - dodaje trenerka.

Potwierdzeniem słów oświęcimskiej trenerki o dobrym i masowym szkoleniu w Unii jest fakt, że wygrała klasyfikację klubową (481 pkt.), wyprzedzając Śląsk Wrocław (390) i Piętnastkę Bydgoszcz (310).

15-latkowie walczyli w Ostrowcu Świętokrzyskim, liderem Unii Andrzej Michalczyk

15-latkowie Barbary Lipniarskiej-Skubis zdobyli w Ostrowcu Świętokrzyskim pięć medali (2 srebrne i 3 brązowe). Indywidualnie najlepiej spisał Andrzej Michalczyk, który sięgnął po srebro na 100 m stylem klasycznym (1.06,57). W tym samym stylu na 50 m był czwarty, a na 200m – piąty.

Srebrny medal zdobyła zdobyła sztafeta chłopców na 4x100 m stylem zmiennym (4.06,89). Z kolei brązowe medale zdobyły sztafety dziewcząt na: 4x100 m st. zmiennym (4.36,92) oraz na 4x100 m st. dowolnym (4.11,51) i 4x200 m st. dow. (9.03,52).

Unia zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji klubowej (202 pkt.). Wygrała G-8 Bielany Warszawa (240 pkt), a druga była Juvenia Wrocław (233 pkt.).