Miłośnicy historii ziemi oświęcimskiej postanowili uratować witacz ze starego dworca kolejowego w Oświęcimiu, który za kilka tygodni zniknie z powierzchni ziemi. Zgodnie z planami PKP na jego miejscu powstanie nowy dworzec.
Neonowy napis "Oświęcim" przez ponad pół wieku witał pasażerów przyjeżdżających pociągami do tego miasta. Demontaż tego napisu to symboliczny początek rozbiórki całego zabytkowego obiektu, którego początki sięgają XIX wieku. W połowie lat 60. ub. wieku dworzec został przebudowany w oparciu m.in. o dwa istniejące wcześniej XIX-wieczne budynki.
- Jest to na pewno ślad historii Oświęcimia, w tym przypadku związany z dworcem kolejowym. Poza tym chcieliśmy zachować ten neon jako przykład stylu obowiązującego w tamtych latach w PRL-u. Nad wieloma placówkami, instytucjami czy właśnie dworcami kolejowymi i autobusowymi były takie charakterystyczne neony - mówi Łukasz Szymański, który wraz z Bartłomiejem Daczyńskim zdemontowali napis znajdujący się na wiacie nad pierwszym peronem oświęcimskiego dworca.
Neon z wielkim napisem "Oświęcim" trafi do Muzeum Neonów w Warszawie, gdzie zostanie poddany renowacji. Po odnowieniu będzie znów świecił. Tak więc oświęcimianie, którzy będą chcieli zobaczyć ślad po dawnym dworcu, będą mogli wybrać się warszawskiej placówki. - Wcześniej do muzeum neonów trafił już z Oświęcimia napis ze sklepu Elektron na os. Chemików oraz napis Poczty z dworca kolejowego - dodaje Łukasz Szymański.
Oświęcim. Przygotowania do rozbiórki starego dworca kolejowe...
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
