Spełnienie się profesorskiej wizji sprawiłoby, że pałac znów tętniłby życiem. Niestety, profesor Frańczuk zmarł w ubiegłym roku, nie doczekawszy sfinalizowania swoich wspaniałych planów. Zamek można teraz kupić. Wystarczy mieć niewiele ponad siedem milionów złotych i dodatkowo sporo kasy na dokończenie remontu.
Nadzieja w samorządzie?
Wydaje się, że naturalnym adresatem oferty sprzedaży zamku powinny być samorządy. To przecież kawał polskiej, ale też lokalnej historii.
- Zamek to dla nas zbyt duże wyzwanie - mówi Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice. - Po prostu nas na niego nie stać. Nie chodzi nawet o sam zakup nieruchomości, ale i dalszy remont - dodaje.
Od 2008 w Zagórzanach prowadzone są systematycznie prace nad odbudową zabytku. Cały zamek jest już pokryty nowym dachem ze szwedzkiej blachy stalowej. Odnowione zostało praktycznie całe jedno piętro. Jest pełna dokumentacja projektu budowlanego i rewitalizacji z przystosowaniem go do celów turystycznych. Wykonano również inwentaryzację dendrologiczną parku.
- To prawda - potwierdza wójt. - Trudno jednak nawet w przybliżeniu oszacować koszty dalszych prac. To zabytek, więc wszystko musi być robione pod ścisłym konserwatorskim nadzorem - dopowiada.
Drugi naturalny kierunek to starostwo powiatowe.
- W tym roku nie mamy w budżecie powiatu środków na taki cel - mówi Maria Gubała, starosta powiatu gorlickiego. - To nie oznacza, że nie zastanowimy się na tym tematem. Pałac to część naszego dziedzictwa narodowego. Żeby móc cokolwiek powiedzieć, trzeba na początku sprawdzić choćby możliwości uzyskania dofinansowania na remont zabytku - dopowiada.
Co jest za murem?
Zamek w Zagórzanach zaprojektowany przez sławnego architekta Franciszka Maria Lanci na zlecenie Tadeusza hr. Skrzyńskiego. Obiekt w okresie międzywojennym zaliczany był do najcenniejszych zabytków i rezydencji w Polsce. Otoczony jest 14 hektarowym parkiem, którego początki sięgają XIII wieku. Na tej powierzchni jest ponad 40 gatunków drzew. Aż trzy dęby mają ponad 500 lat.
W zamku w czasie jego istnienia mieszkali między innymi Artur Grottger, Wojciech Kossak, Wincenty Pol oraz Aleksander hr. Skrzyński premier Rzeczpospolitej Polskiej i 3 krotny minister spraw zagranicznych, inicjator stworzenia uniwersytetu polsko-ukraińskiego. Gościem bywał tam marszałek Józef Piłsudski.
Zobacz także:
10 najszybciej wyludniających się miast w Małopolsce
Te miasta w Małopolsce wyludniają się w zastraszającym tempie
FLESZ - Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze
- Małopolskie Wianki w skansenie w Szymbarku
- Gorlice. Bobowa ma nową atrakcję, park edukacyjny
- Na Joannę Niemiec, projektantkę z Gorlic czeka Paryż!
- Dzisiaj o godz. 20 w TVN premiera MasterChef w pałacu Długoszów
- Koncert na Przystanku Szymbark na 20-lecie powiatu
- Stróżowianie przywitali prymicjanta - rodaka na granicy wsi
