https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć/Zachor. Krakowianie odczytają relacje Ocalałych z KL Plaszow. Po raz pierwszy - w oprawie muzycznej

Małgorzata Mrowiec
Tak spotkanie upamiętniające więźniów obozu wyglądało dwa lata temu
Tak spotkanie upamiętniające więźniów obozu wyglądało dwa lata temu Anna Kaczmarz
Już tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia odbędzie się na terenie Muzeum KL Plaszow spotkanie "Pamięć/Zachor". Podczas tych dorocznych spotkań można wysłuchać słów więźniów obozu Plaszow - najważniejszego świadectwa, jakie zostało po wydarzeniach, które rozegrały się w tym miejscu. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania się osoby chętne, by odczytać fragmenty przejmujących wspomnień Ocalałych. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 sierpnia (czwartek).

W tym roku - jak informuje Muzeum KL Plaszow - wydarzeniu towarzyszyć będą szczególne okoliczności. Po raz pierwszy "Pamięć/Zachor" odbędzie się w otoczeniu nowej wystawy plenerowej, udostępnionej zwiedzającym w marcu tego roku. Również po raz pierwszy spotkanie będzie miało oprawę muzyczną, którą zapewni wybitna skrzypaczka i kompozytorka Maria Sławek.

Organizatorzy zapraszają na "Pamięć/Zachor" 4 sierpnia o godz. 17. Na początek zaplanowane jest spotkanie uczestników przy Szarym Domu (ul. Jerozolimska 3), natomiast samo wydarzenie odbędzie się w okolicach placu apelowego.

Wspomnienia można odczytać także po angielsku

Jak co roku Muzeum zachęca osoby chętne do odczytania krótkich relacji Ocalałych do kontaktu pod adresem: [email protected]. W odpowiedzi na wiadomość osoby zgłaszające się otrzymają cytat do publicznego przeczytania w trakcie upamiętnienia. Zgłoszenia zbierane są do 1 sierpnia.

- W tym roku także pierwszy raz istnieje możliwość odczytania relacji w języku angielskim - zwraca uwagę Ludmiła Maruszewska z KL Plaszow.

Chcący przeczytać wybrany fragment relacji więźnia obozu w języku angielskim również powinni wcześniej napisać do Muzeum.

Wszystkie inne zainteresowane osoby zapraszane są do wspólnego spotkania się w symboliczną rocznicę upamiętniającą więźniów i do wysłuchania ich słów. A jeśli ktoś w czasie wydarzenia poczuje potrzebę przeczytania jednej z relacji- też będzie taka możliwość.

Odzyskiwanie rozproszonej pamięci

Tradycja spotkań w ramach wydarzenia "Pamięć/Zachor" została zapoczątkowana w 2021 r. przez Muzeum KL Plaszow. Co roku krakowianie i goście zbierają się na terenie byłego obozu Plaszow, by wspólnie wysłuchać słów jego więźniów.

Przypomnijmy, że dla spotkania wybrano nazwę "Pamięć/Zachor", ponieważ łączy ona w sobie opowieść o dwóch grupach więźniów, którymi byli Żydzi i Polacy ("zachor" po hebrajsku znaczy "pamięć").

Spotkania te zawsze odbywają się w pierwszą niedzielę sierpnia. Data jest symboliczna i nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w obozie latem ostatniego roku jego funkcjonowania.

W tzw. czarną niedzielę 6 sierpnia 1944 r., w reakcji na wybuch powstania w Warszawie, Niemcy - podczas masowych łapanek, mających sterroryzować społeczeństwo i zapobiec wybuchowi powstania w naszym mieście - aresztowali na ulicach Krakowa ok. 6 tysięcy mężczyzn i osadzili ich w obozie płaszowskim. Lipiec i sierpień 1944 r. były też czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow. To wtedy Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury, usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar.

"Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych. Pojawili się również ci, którzy chcą pamiętać i odzyskiwać rozproszoną pamięć: nie tylko instytucja - muzeum - lecz także krakowianie i wszyscy odwiedzający miejsce pamięci KL Plaszow" - podkreślają organizatorzy spotkania "Pamięć/Zachor".

Wielki wybuch Etny

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska