Powstawanie różnych stowarzyszeń wiąże się z tym, że ludzie uprawiający ten sam zawód lub mający takie same zamiłowania lubią spotykać się, dyskutować, wygłaszać referaty i słuchać wykładów. Dlatego powstawały i powstają nadal różne towarzystwa i stowarzyszenia, które często zyskują bardzo wysoką rangę. Na przykład założone w 1815 roku Towarzystwo Naukowe Krakowskie przekształciło się w 1872 w istniejącą do dzisiaj Polską Akademię Umiejętności.
Jako inżynier najbardziej interesuję się towarzystwami i stowarzyszeniami techników - i o nich chciałbym tutaj opowiedzieć. Pierwsze było Towarzystwo Politechniczne Polskie, które 180 lat temu (w 1835 roku) założył w Paryżu przebywający na emigracji generał Józef Bem. Tego urodzonego w Tarnowie bohatera powstań - polskiego i węgierskiego - zwykliśmy kojarzyć z sukcesami wojskowymi. I słusznie, ponieważ odniósł ich bardzo dużo. Ale z zawodu był inżynierem!
Działające w Paryżu Towarzystwo pomagało znajdującym się na emigracji Polakom zdobyć wykształcenie techniczne oraz pracę zgodną z zawodem. Okazało się jednak, że w oderwaniu od ojczyzny działać nie mogło i po kilku latach zostało zlikwidowane. Za jego następców uważa się Stowarzyszenie Techników Polskich umiejscowione w Warszawie oraz Krakowskie Towarzystwo Techniczne. Warszawska organizacja zbudowała w 1905 roku piękny Dom Technika, w którym rezyduje do dzisiaj i w którym ten jutrzejszy jubileusz będzie świętowany. Zauważmy, że od wybudowania Domu Technika mija właśnie "okrągła" liczba 110 lat. Jest to więc także powód do świętowania.
No i wreszcie 70 lat temu powstała Naczelna Organizacja Techniczna (NOT) w jej obecnej postaci. Reprezentuje ona wszystkich polskich inżynierów i techników oraz integruje środowiska inżynierskie. Wcześniej istniało aż 39 stowarzyszeń inżynierów różnych specjalności - osobno elektrycy, osobno mechanicy, jeszcze gdzie indziej budowlańcy i tak dalej. Integracja powoduje, że kiedy potrzebna jest w jakiejś sprawie opinia środowisk technicznych jako całości - to mówią one jednym głosem, co ułatwia podejmowanie decyzji, na przykład rządowi czy Sejmowi.
Naczelna Organizacja Techniczna organizuje rokrocznie kilkanaście tysięcy szkoleń dla ponad 800 tysięcy chętnych, a także inspiruje i wspomaga innowacyjność techniczną i gospodarczą w Polsce. Pomyślmy więc jutro ciepło o jubileuszu tej ważnej i jakże pożytecznej instytucji dla całego naszego kraju!
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!