Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pani premier miesza w OSPR?

Monika Pawłowska
W miejscu dzisiejszego parku z  dawnych zabudowań obozowych przetrwała łaźnia i stara latarnia
W miejscu dzisiejszego parku z dawnych zabudowań obozowych przetrwała łaźnia i stara latarnia Taida Jasek
Minister spraw wewnętrznych i administracji dąży do tego, by Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy poszerzyć o dwie gminy - Brzeszcz i Chełmek. Jeśli rząd Beaty Szydło przychyli się do wniosku, po ponad 20 latach program oświęcimski pozostanie już tylko z nazwy.

Prawdopodobnie tak się stanie, bo Beata Szydło od lat zabiegała o to. Pierwszy wniosek o dołączenia do OSPR złożyła gdy jeszcze była burmistrzem Brzeszcz.

Projekt rządowy
OSPR został przyjęty w 1996 r., po konflikcie wokół centrum handlowego Maja, które powstało nieopodal byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jest skierowany do samorządów (miasta, gminy, powiatu i województwa) i zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Miejsca Pamięci oraz modernizację historycznych obiektów związanych z KL Auschwitz.

- Obok Muzeum toczy się normalne życie. Miasto i jego otoczenie muszą być przygotowane na zaspokojenie potrzeb zarówno zwiedzających, jak i mieszkańców. Zaspokojeniu tych potrzeb służy właśnie Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy - mówił w ubiegłym tygodniu wojewoda Józef Pilch podpisując umowy na prawie osiem milionów złotych z samorządami.
To mogą nie być ostatnie umowy w tym roku, pod którymi wojewoda złożył swój podpis, bo w czerwcu może podpisywać takie same z Brzeszczami i Chełmkiem.

Kiedyś stanowcze nie
Gmina Brzeszcze jeszcze za czasów, kiedy burmistrzem była dzisiejsza pani premier, składała wnioski o dołączenie do beneficjentów OSPR z racji istniejącego na terenie gminy podobozu KL Auschwitz. Podobnie Chełmek. Przez lata kolejne rządy odrzucały ich prośby.

- W związku z wnioskami tych gmin o włączenie do grona beneficjentów OSPR w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęte zostały prace nad nowelizacją uchwały - informuje Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego. - Nowelizacja wymaga przeprowadzenia szeregu uzgodnień międzyresortowych. W oparciu o wcześniejsze doświadczenia, finał sprawy może nastąpić w okolicy półrocza - dodaje.

Tymczasem za zgodą miasta i gminy Oświęcim oraz powiatu i województwa z planowanej na ten rok kwoty ośmiu mln zł uszczuplono już budżet o 175 tys. zł, które mają być przeznaczone na przebudowę ul. Lisowce i Obozowej w Brzeszczach wraz z budową chodnika i ścieżki rowerowej.

Teraz PiS jest na tak
- Składałam taki wniosek i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego - mówi Cecylia Ślusarczyk, burmistrz Brzeszcz. Wtóruje jej burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, dla którego odmowa rządu PO, a zgoda PiS nie jest decyzją polityczną. - Nie można patrzeć na wszystko przez pryzmat polityki, widać nasze argumenty nareszcie trafiły do przekonania - tłumaczy Andrzej Satenus.

Zgoła innego zdania są mieszkańcy Oświęcimia, ale też niektórzy politycy i byli samorządowcy. - Ta decyzja jest czytelna - mówi była burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska. - Dotąd słyszeliśmy argumenty, że OSPR powstał w jednym celu i poszerzanie go o kolejnych beneficjentów rozmyje program - dodaje.

- To jest typowa decyzja polityczna - ocenia poseł Dorota Niedziela (PO). - Analogicznie biorąc, to tak jakby zlikwidować konkurs, albo zmienić statut, by obsadzić kogoś w spółce Skarbu Państwa - porównuje.

KL Auschwitz miał w sumie 48 podobozów m.in. w Pszczynie, Chorzowie, Lędzinach, Sosnowcu i Czechach. Władze tych gmin idąc śladem Brzeszcz też mogą upomnieć się o pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska