MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parafianie w Grojcu k. Oświęcimia stanęli w obronie proboszcza. Jego sprawa trafiła do do Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Sprawa proboszcza Parafii Św. Wawrzyńca w Grojcu k. Oświęcimia ks. Józefa Zborka jest gorącym tematem wśród wiernych
Sprawa proboszcza Parafii Św. Wawrzyńca w Grojcu k. Oświęcimia ks. Józefa Zborka jest gorącym tematem wśród wiernych Parafia Św. Wawrzyńca w Grojcu
Sprawa proboszcza Parafii Św. Wawrzyńca w Grojcu k. Oświęcimia ks. Józefa Zborka jest gorącym tematem wśród tutejszych wiernych, którzy spodziewają się, że ich kapłan zostanie odwołany z funkcji przez Kurię Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Ta potwierdza, że wobec duchownego toczy się postępowanie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Donos księży z innych parafii na proboszcza w Grojcu?

Według parafian w Grojcu, powodem całej sprawy jest donos innych księży z okolicy na księdza Zborka. Wskazują, że zawsze jest on otwarty i chętny do wsparcia także wiernych z innych parafii, w których nie znajdują takiego zrozumienia u kapłanów w różnych sytuacjach, jak na przykład chrzest dziecka, którego rodzice nie mają ślubu kościelnego lub mają kłopot ze znalezieniem dwóch rodziców chrzestnych.

Proboszcz ks. Józef Zborek od ponad 25 lat pełni posługę w Grojcu
Proboszcz ks. Józef Zborek od ponad 25 lat pełni posługę w Grojcu Parafia Św. Wawrzyńca w Grojcu

- Często spotykają się wtedy w swoich parafiach z odmową udzielenia takiego sakramentu. W takiej sytuacji ksiądz Józef zawsze stara się wtedy zaproponować jakieś rozwiązanie z korzyścią dla parafianina i udziela dziecku chrztu - twierdzą parafianie w Grojcu.

Ich zdaniem, w ten sposób coraz więcej osób z innych miejscowości zaczyna przyjeżdżać na msze w Grojcu i aktywnie uczestniczyć w życiu tutejszej społeczności parafialnej.

- To właśnie nie spodobało się księżom z parafii, z których to wierni odchodzili i spowodowało zawiść i zazdrość, a w konsekwencji złożenie niesłusznego i bardzo dla nas oburzającego donosu - uważają wierni w Grojcu.

Parafianie w Grojcu bronią swojego proboszcza
Parafianie w Grojcu bronią swojego proboszcza Parafia Św. Wawrzyńca w Grojcu

Ponad 25 lat posługi księdza Józefa Zborka w Grojcu

Przypominają dokonania księdza Zborka w trakcie ponad 25-letniej posługi. Doprowadził m.in. do zbudowania nowego kościoła.
- Wiemy zawsze dokładnie na co zbierane są pieniądze. I rzeczywiście widać tego efekty. Jednocześnie w naszej parafii nigdy nie było żadnych "cenników", o których istnieniu za to można było usłyszeć gdzie indziej w okolicy Oświęcimia. Ksiądz proboszcz wręcz niejednokrotnie odmawiał przyjęcia jakichkolwiek opłat "co łaska" - podkreślają parafianie.

Wierni parafii w Grojcu przypominają wiele zasług proboszcza, m.in. doprowadzenie do wybudowania nowej świątyni
Wierni parafii w Grojcu przypominają wiele zasług proboszcza, m.in. doprowadzenie do wybudowania nowej świątyni Parafia Św. Wawrzyńca w Grojcu

Dodają, że jest także wyjątkowym kaznodzieją, a swoją postawą, skromnością i pokorą ciągle przyciąga ludzi do kościoła. Nie wyobrażają sobie parafii bez księdza Zborka. Zapowiadają, że będą walczyć o jego pozostanie. Wysłali już petycję do kurii.

Oświadczenie proboszcza księdza Józefa Zborka

W ostatnią niedzielę, 17 marca oświadczenie w tej sprawie wydał ks. Józef Zborek: "Kierując się dobrem Kościoła, wobec toczącego się postępowania przewidzianego prawem kanonicznym, a związanego z moją osobą, do czasu jego ostatecznego rozstrzygnięcia, proszę Was Wszystkich o powstrzymanie się od publicznej dyskusji w tej sprawie. Dziękując za Wasze słowa wsparcia i modlitwę, ja również nie będę zabierał publicznie głosu w przedmiotowej sprawie, gdyż jest ona w toku. Jako kapłan, strona postępowania, w duchu pokory, czekam na decyzje."

Ksiądz Józef Zborek wydał oświadczenie: "Kierując się dobrem Kościoła, wobec toczącego się postępowania przewidzianego prawem kanonicznym, a
Ksiądz Józef Zborek wydał oświadczenie: "Kierując się dobrem Kościoła, wobec toczącego się postępowania przewidzianego prawem kanonicznym, a związanego z moją osobą, do czasu jego ostatecznego rozstrzygnięcia, proszę Was Wszystkich o powstrzymanie się od publicznej dyskusji w tej sprawie. Dziękując za Wasze słowa wsparcia i modlitwę, ja również nie będę zabierał publicznie głosu w przedmiotowej sprawie. Parafia Św. Wawrzyńca w Grojcu

Sołtys Grojca Krzysztof Wolak, który od lat zna się i współpracuje z proboszczem także podkreśla jego niepodważalne zasługi. Jednocześnie podziela jego opinię dotyczącą zachowania spokoju i zaczekania na decyzję.

Stanowisko Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej

W kurii potwierdzają, że toczy się postępowanie w sprawie księdza proboszcza z parafii w Grojcu dotyczące kwestii wynikających z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego.

- Mając na uwadze prawo do dobrego imienia księdza nie możemy podawać żadnych szczegółów prowadzonego postępowania - odpowiedziało na nasze pytania Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska