Część A parku Dębnickiego została zrealizowana w 2002 roku. Natomiast jego część B to niezagospodarowany teren, bardzo mocno zadrzewiony, zlokalizowany przy południowo-wschodniej granicy obecnej enklawy zieleni. Obszar przeznaczony pod powiększenie parku ma powierzchnię 1,8 ha (działka o numerze 4/17) i obecnie jest nieużytkowany (co najmniej od 20 lat).
Przygotowania do rozbudowy parku Dębnickiego trwają od kilku miesięcy. W ramach projektu odbyły się m.in. konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania planowanej przestrzeni (na przełomie czerwca i lipca tego roku). Pomysły i opinie do projektu zgłosiło wielu mieszkańców. Jak informowano we wtorek, większość z nich została uwzględniona.
- Park Dębnicki (część A) to park w stylu kaligraficznym, bardzo ładnie wytyczony. Chcielibyśmy, by część B była jego kontynuacją, z zachowaniem obecnego drzewostanu na tym terenie, z jak najmniejszą ingerencją w ten obszar, o co upominało się wielu mieszkańców – zapowiedział na początku spotkania Marek Sanecki z pracowni projektowej Saneccy, która przygotowuje koncepcję dla nowej części parku.
Projektanci zaproponowali na tym obszarze m.in.: ażurowe, wyniesione ścieżki spacerowe (drewniane oraz metalowe), przestrzeń do zabaw najmłodszych i gier zespołowych (trawnik rekreacyjny), pumptrack lub skatepark, wybieg dla psów, miejsca gdzie można ustawić rzeźby (np. sezonowe) oraz organizować plenerowe wystawy, poidełko, trawnik kontemplacyjny. „Osią” parku ma być natomiast asfaltowa ścieżka, łącząca m.in. obecną i nową część parku. Zaprojektowano tam również żwirowy plac wyposażony w przyłącza różnych mediów – dla potencjalnej działalności gastronomicznej.
- Na terenie pod park są dwa budynki. Jeden z nich jest do wyburzenia, ale chcemy zachować jego obrys i przeznaczyć tę część terenu pod kwaterę społeczną, ogród społeczny. Z kolei w mniejszym budynku, przy którym może powstać pergola, zaplanowaliśmy toalety – wyliczał Marek Sanecki.
Z zapowiedzi z wtorkowego spotkania wynika, że starodrzew w części B parku ma zostać zachowany w całości; planowana jest wycinka jedynie samosiejek. Ponadto zaplanowano tzw. zielone ściany – szpalery wysokich, gęsto posadzonych drzew, mających chronić mieszkańców okolicznych domów przed hałasem z parku.
Koncepcja dla powiększenia parku Dębnickiego jest prawie gotowa. Kolejnym krokiem dla realizacji tej inwestycji będzie przygotowanie projektu technicznego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę dla stworzenia nowej części parku. Dokumenty te powinny zostać opracowane do końca 2024 roku (również przez firmę Saneccy).
W spotkaniu, podczas którego zaprezentowano koncepcję powiększenia zielonej enklawy na Dębnikach uczestniczyło ok. 30 mieszkańców. Niektórzy z nich mieli zastrzeżenia do części propozycji projektantów, chodziło m.in. o lokalizację toalety, asfaltową ścieżkę (były opinie, że powinna ona zostać wykonana z naturalnego materiału, nie "betonu"). Jak zapowiedziały obecne na spotkaniu urzędniczki z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, uwagi i sugestie dotyczące koncepcji mieszkańcy mogą zgłaszać jeszcze do końca tego i tygodnia (do 8 września) - do ZZM lub do Rady Dzielnicy VIII Dębniki, a projektanci rozważą, które z ewentualnych uwag można jeszcze ująć w tym dokumencie.
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
