https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Krakowski zyskał nowe oblicze. Wkrótce otwarcie! [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Odnowiony Park Krakowski
Odnowiony Park Krakowski Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Do Bożego Ciała ma się zakończyć zdejmowanie ogrodzenia wokół Parku Krakowskiego im. Marka Grechuty, które stanęło tam na czas jego rewitalizacji. Park oficjalnie zostanie otwarty 2 czerwca, ale krakowianie mogą już z niego korzystać. Rewitalizacja kosztowała 8,7 mln zł.

– Park zmienił swoje oblicze i teraz każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Mamy nowe alejki, oświetlenie, plac zabaw, strefę rekreacyjną i czytelnie. Posadziliśmy kilkadziesiąt nowych drzew i łąkę kwietną. Zapraszam wszystkich mieszkańców w sobotę, 2 czerwca na oficjalne otwarcie. Będzie można zobaczyć zupełnie nowy park – powiedział Jacek Majchrowski podczas konferencji prasowej w Parku Krakowskim.

W ramach rewitalizacji nasadzono liczne krzewy, m.in. świdośliwek, od strony Alei Trzech Wieszczów, które mają tworzyć naturalną izolację, w tym także pyłową. W parku zasadzono także 42 drzewa, głównie na obrzeżach. Wyciąć trzeba było tylko jedno drzewo z powodów kompozycyjnych. Do tego rewitalizacja rzeźb w parku i fontanny, wymiana oświetlenia oraz nowy plac zabaw. Wyprofilowano łuki alejek. Poza główną, która jest asfaltowa, reszta została usypana z nawierzchni piaskowo-żwirowej.

Park Krakowski zmienił się nie do poznania! [ZDJĘCIA]

Stworzono strefy odpowiadające każdej grupie wiekowej. W pobliżu ul. Szymanowskiego powstał duży plac zabaw, gdzie będzie można pograć w bule, poślizgać się na zjeżdżalni i poturlać z pagórków. Dla dzieci przygotowano także połączone linowym przejściem wieże, ściankę wspinaczkową i strefę małego odkrywcy do wodnych zabaw.

Dla miłośników spokojnego relaksu przygotowano wyjątkowy gabinet grabowy z czytelnią i biblioteczką do wymiany książek. W parku są również stoły piknikowe, stoły do gry w szachy, bulodrom czy pitniki. Zasadzono także łąki bylinowe, które dzięki przemyślanej kompozycji będą zdobić park od wiosny, aż do późnej jesieni.

Prace remontowe parku rozpoczęły się w maju 2017 roku. Park Krakowski jest wpisany do rejestru zabytków. Położony między al. Mickiewicza, placem Inwalidów i ul. Czarnowiejską jest terenem rekreacyjnym od 1885 r. Został założony przez Stanisława Rehmana na gruntach wydzierżawionych od wojska.

Park Krakowski jak plac budowy. Kiedy koniec remontu?

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej_K.
Chciałbym zwrócić uwagę na wszystkie jednoślady typu rowery i hulajnogi na placu zabaw dla dzieci. Wczoraj te pojazdy wraz ze swoimi właścicielami przy aprobacie rodziców przez ponad godzinę opanowały gumowe pagórki i doliny na placu zabaw. W regulaminie placu zabaw jest informacja o zakazie używania tego typu pojazdów lecz bardzo małymi literkami i znaczkami. Dobrze by było przy każdym wejściu na plac zabaw umieścić dodatkowe, pojedyncze okrągłe znaki zakazu używania jednośladów na placu zabaw.
a
asa
Nieprawda, to nie jest park na uboczu, zadupiu. Ten park to jest szlak komunikacyjny wielu ludzi. Ludzie przecinają park by dostać się w stronę przystanku z Czarnowiejską czy AHG. Dlatego w parku przynajmniej ta druga główna alejka powinna być asfaltowa. Takie ścieżynki to sobie można robić w parkach na uboczu, gdzie faktycznie jak nie ma pogody, to ludzie nie chodzą. Tutaj tak nie będzie. Podczas deszczu ludzie będą chodzić i wtedy zobaczymy co z tych ścieżynek zostanie, jak je ludzie wydeptają.
A odpowiedź, że do parku się nie chodzi w deszczu jest w stylu Komorowskiego - weź pracę i zmień kredyt. W deszczu czy po deszczu też ludzie chodzą, np. z psami na spacer czy tak jak pisałem po prostu by przedostać się z punktu A do punktu B, a Park Krakowski jest takim miejscem, gdzie masa ludzi po prostu przez niego tylko i wyłącznie przechodzi, obojętnie czy to jest słoneczny czy deszczowy dzień.
g
ggbd
bo mafia urzędniczo-budowlana która pasie się za jego rządów musi jeszcze zainstalować swoje pociechy na wszystkich decyzyjnych stanowiskach urzędowych. Dopiero jak to nastąpi Machloj będzie mógł odejść. Na razie jego robota nie jest skończona.
M
Marcin
Mam nadzieję że wreszcie przegra wybory i go wsadzą na odpowiednie miejsce. Takie przewały to tylko Kraków i Warszawa
d
diagnosta krakowski
Czy psy nadal będą stolec oddawać na trawniki albo do stawu ?? Czy owe zwierzęta będą zażywać kąpieli w stawie ??
o
obywatel nowej huty
Panu Majchrowskiemu już dziękujemy ! Podczas wyborów w 2014 stwierdził ,iż ostatni raz kandyduje ! Ma już wiek emerytalny jak i viceprezydent EK ,na emeryturze zostać trzeba i już.
s
sie pytam
zostały wysłane pod właściwe adresy?
J
Jola
Tyle pieniedzy wydano a efekt mizerny, Majchrowski pod sad. W Krakowie nie ma zieleni, nie tworzy sie nowych parkow a ten park pewnie zrobili znajomki. Jak bylo brzydko tak nadal jest a ogrodzenie pozostalo starem brzydkie, z okropnego kamienia. Kto zarobil na tym parku i ile wzial w lape? tfu na zarzad zieleni, jestescie najgorsi w Polsce
P
POgiboNie
Aktywista? Nie, dziękuję.
Poza tym w „d” byłeś i „G” widziałeś.
d
dfgb
ale koszt jest kosmiczny, prawie 9 mln na krzaczki, alejki i place zabaw? Nic dziwnego że Krakowa nie stać na opracowanie planów zagospodarowania miasta, jak wywala miliony na odnowę jednego parku. Poza tym mam pytanie - czy po tym remoncie wszelkiego rodzaju służby porządkowe przestaną jeździć samochodami i traktorami po parku? Jedną z przyczyn rozpadu starych alejek było rozjeżdżanie ich przez pojazdy służb miejskich, bo poruszanie się na nogach takim paniskom uwłacza. Ciekawe czy po tych nowych też tak będą zasuwać, czy ktoś im w końcu wytłumaczy że to strefa piesza?
A
Andrzej
W deszczowe dni po parku nikt nie chodzi, bo... pada deszcz. Po deszczu woda wsiąka. A zaasfaltować można wszystko - zaasfaltuj się sam. Asfalt, kostka brukowa, beton - dość tego. Park z asfaltem to nie park.
b
brs
Po twoich plecach prezydent Majchrowski powinien wejść na cokolik i uroczyście oddać park Krakowianom.
g
gizmo
Kto odpowie za bubel jakim są te ścieżki? Przecież to jakieś jaja. Można zrobić parę takich ścieżek, a nie cały park! Jak będzie kilka dni mocno deszczowych, to będzie z tego jedno wielkie błoto, a dziś po spacerze w butach ma się piach i kamyczki. Jak po czymś takim mają jeździć np. dzieci na rolkach? Przez te ścieżki park wygląda jakby był niedokończony. Po prostu jaja.
A sam park? Jak to park. Ten park był bardzo zaniedbany, więc oczywiście wygląda fajnie, jak są nowe ławki, zadbana zieleń, nowy plac zabaw etc. Jednak tak jak pisałem, bardzo niepokojące są te ścieżki, na dziś dzień, wygląda to kiepsko. Obawiam się, że za parę miesięcy będzie trzeba apelować o to by zrobić ścieżki ponownie asfaltowe.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska