Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasję wg św. Łukasza zobaczymy w telewizji w Wielki Piątek

red.
fot. Grzegorz Ziemiański dla KBF i NInA
W Wielki Piątek, 29 marca na antenie telewizyjnej Dwójki po raz pierwszy będzie można zobaczyć rejestrację wyjątkowego widowiska muzycznego prezentującego jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, Pasję wg św. Łukasza w reżyserii Grzegorza Jarzyny, zrealizowaną 
31 marca oraz 1 kwietnia 2012 r. podczas dwóch spektakli z udziałem publiczności 
w najnowocześniejszym studio filmowym w Polsce, Alvernia Studios pod Krakowem. Projekt powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i towarzyszył festiwalowi Misteria Paschalia.

Grzegorz Jarzyna, jeden z najciekawszych polskich reżyserów, znany z realizacji m.in. Bzika tropikalnego czy Magnetyzmu serca, sięgnął po jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego - Pasję wg św. Łukasza skomponowaną w latach 60. XX wieku na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster. Prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża odbyło się w 1966 r., w roku, w którym kompozytor skończył 33 lata. Spektakle w Alvernia Studios prezentujące utwór w ascetycznej inscenizacji Jarzyny odbyły się 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku.

Premiera rejestracji Pasji wg św. Łukasza, audiowizualnej produkcji wieńczącej to artystyczne przedsięwzięcie, odbędzie się 29 marca br., w Wielki Piątek o godz. 22.50 na antenie TVP 2.

Rejestracja Pasji według św. Łukasza to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, 
w którym uczestniczyć mogła określona liczba osób, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski Grzegorza Jarzyny oraz przestrzeń, 
w której odbył się koncert. Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła chóry, widzów, ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie, wokół umiejscowionej środkowo sceny, przypominając jednocześnie ascetyczną salę koncertową, studio nagraniowe i plan filmowy. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią a twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami "pasji". Rejestracja umożliwia oglądanie spektaklu z kilku zróżnicowanych perspektyw, co ze względu na aranżację studia nie było możliwe podczas trwania widowiska. Daje to poczucie bycia w centrum tej historii, doświadczenia muzyki zarejestrowanej z dużą dbałością o jakość dźwięku oraz w inscenizacji, podkreślającej współczesny wymiar tego dzieła.

Intymna i ascetyczna reżyseria Grzegorza Jarzyny, będąca pewnego rodzaju hołdem złożonym Mistrzowi w roku poprzedzającym osiemdziesiątą rocznicę jego urodzin, podąża za dźwiękami muzyki, subtelnie wskazując, w którym momencie tego pasyjnego misterium się znajdujemy. Podczas spektaklu, sam kompozytor nie tylko poprowadził AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, solistów: Iwonę Hossę - sopran, Thomasa E. Bauera - baryton, Piotra Nowackiego - bas oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wraz z Chłopięcym chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai, pojawił się także w wizualizacjach wyświetlanych na sklepieniu studia. Widzowie oglądają Krzysztofa Pendereckiego kreślącego na białej kartce papieru symboliczny wykres emocji towarzyszących mu podczas słuchania własnego utworu, a także obraz jego fal mózgowych zarejestrowanych za pomocą encefalografu, co jest nawiązaniem do Polymorphii, innego awangardowego utworu kompozytora. Artystycznie spotkanie obu twórców było również impulsem dla Krzysztofa Pendereckiego do wprowadzenia w utworze minimalnych zmian i dookreślenia pewnych, pozostających dotychczas w gestii dyrygenta, fragmentów partytury.

W dniu premierowej emisji Pasji według św. Łukasza, telewizyjna Dwójka pokaże także odcinek Rozmów poszczególnych z udziałem Krzysztofa Pendereckiego. To cykl audycji dokumentalnych poświęconych życiu i dokonaniom najważniejszych postaci polskiej kultury, powstały w koprodukcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego z Telewizją Polską.

Krzysztof Penderecki Pasja wg św. Łukasza ƒ reżyseria Grzegorz Jarzyna

Wykonawcy: Lech Łotocki - narrator ƒ Iwona Hossa - sopran ƒ Thomas E. Bauer - baryton ƒPiotr Nowacki - bas

Krzysztof Penderecki ƒ dyrygent

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia ƒ przygotowanie Anna Szostak
Chłopięcy chór Pueri Cantores Sancti Nicolai ƒ przygotowanie ks. Stanisław Adamczyk
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy ƒ przygotowanie Marek Moś

realizacja telewizyjna ƒ Halina Przebinda, Dariusz Jarzyna

kurator projektu ƒ Filip Berkowicz

Projekt został zrealizowany w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 - UWAGA NA KULTURĘ!

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska