Wydarzenia związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości na Wawelu zainaugurowało uruchomienie we wtorek, 8 listopada na zamkowym dziedzińcu mobilnego punktu krwiodawstwa. To akcja, która od lat towarzyszy "Tygodniowi patriotycznemu", pokazując, że jedną z form wyrażenia postawy patriotycznej może być podzielenie się bezcennym lekiem, jakim jest krew.
O ile akcja krwiodawstwa to wydarzenie jednodniowe, o tyle z pozostałych patriotycznych "atrakcji" można korzystać dłużej.
Do niedzieli potrwa gra terenowa "Wawelscy darczyńcy". Jej uczestnicy, przemierzając wytyczoną grą trasę po wawelskich ekspozycjach, będą mieli okazję przekonać się również o wyjątkowej roli darczyńców w budowaniu kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Jedną z takich postaci będzie Jan Matejko, pierwszy ofiarodawca, który przyczynił się do odzyskania zamku od wojsk austriackich oraz zbiórki na jego restaurację i wyposażenie.
- Po raz kolejny na wzgórzu wawelskim można wziąć udział w grze terenowej. Jak zawsze opiera się ona na historii postaci związanych z Wawelem. Naszym zdaniem, jest to jeden ze sposobów kształtowania odpowiedzialnego obywatelstwa m.in. za dziedzictwo kulturowe. W ubiegłym roku gra dotyczyła arrasów, w tej edycji mówimy o darczyńcach, czyli, m.in. osobach, które ewakuowały arrasy w momencie, kiedy były one zagrożone. O ludziach, dzięki którym w ogóle możemy dziś oglądać arrasy - mówi Marta Graczyńska, pełnomocniczka dyrektora ds. działalności edukacyjnej.
W grze może wziąć udział każdy, w pojedynkę lub grupowo, od 8 do 13 listopada, z wyjątkiem 11 listopada. Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na stronie internetowej Zamku Królewskiego na Wawelu (www.wawel.krakow.pl). Opłata za bilet grupowy (maksymalnie 5 osób) wynosi 1 zł, a czas trwania gry to ok. 2 godziny.
Tegorocznym wydarzeniom w ramach "Tygodnia patriotycznego" towarzyszą hasła: wspólnota, symbole, zabytki i klimat. Nawiązuje do nich, utworzona na Wawelu, ogólnodostępna i bezpłatna interaktywna strefa edukacyjna i wypoczynkowa dostępna do końca listopada.
- Przygotowaliśmy, po raz pierwszy, wyjątkową przestrzeń - strefę obywatelską, w której najmłodszych odbiorców sztuki i kultury uczymy współczesnych postaw patriotycznych. Pokazujemy, że patriotyzm jest fajny, że o dawnych czasach, które mają wpływ na teraźniejszość i przyszłość można mówić w interesujący sposób - wyjaśnia Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki. - Dla nas patriotyzm to nie tylko symbole narodowe, o których oczywiście opowiadamy - jestem niezwykle ciekawa, ile osób wie, ile zwrotek ma hymn Polski. O tym także będziemy mówić w naszej strefie obywatelskiej. Ale dla nas patriotyzm to także dbanie o środowisko, stąd też aktywności dotyczące orangutanów czy hamburgerów, użytkowania wody na co dzień, sąsiedztwa i budowania wspólnoty.
Interaktywna strefa obywatelska będzie działała każdego dnia od godz. 9.00 do 16.30 w budynku nr 9 Zamku Królewskiego na Wawelu (wejście obok restauracji). Ta przestrzeń jest przeznaczona dla wszystkich: dla najmłodszych i ich opiekunów, grup i pojedynczych osób.
Kryzys energetyczny
