Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

Krakowski Festiwal Filmowy i Festiwal Filmu Niemego łączą siły na wspólnym pokazie! 28 maja, czyli pierwszego dnia 63. KFF, w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki, będzie można zobaczyć ukraiński film "Chleb" Mykoli Shpykovskyi’ego z muzyką na żywo.
"Chleb" nakręcony w 1929 roku w celach propagandowych, nie spodobał się ówczesnym cenzorom, którzy zakazali jego dystrybucji. Dopiero od niedawna, odrestaurowany przez Centrum im. Oleksandra Dowżenki w Kijowie (Dovzhenko Centre), wraca do świadomości historyków kina oraz widzów. Film Shpykovsky’ego zadziwia awangardowym sposobem realizacji, formalnie wyprzedzając swoją epokę.
Ukraiński reżyser w 1925 roku zasłynął stworzoną wraz z Wsiewołodem Pudowkinem "Gorączką szachową", niezwykle popularną wśród ówczesnej widowni. Późniejszy film Shpykovskyi’ego, "Cwaniak", został zakazany ze względu na niewłaściwe przedstawienie Armii Czerwonej. By odkupić winy, reżyser nakręcił dotykający bieżącego zagadnienia kolektywizacji propagandowy "Chleb", przywodzący na myśl słynną "Ziemię" (1930) Oleksandra Dowżenki. Film jednak znów nie spodobał się cenzorom, którzy zakazali jego dystrybucji z komentarzem: Problem chleba interpretowany jest poza kontekstem budownictwa socjalistycznego.
Autorem znakomitych zdjęć do filmu "Chleb" jest Oleksij Pankratiew, którego przemyślane, panoramiczne, długie ujęcia charakteryzują się dynamicznymi kompozycjami. Posługujący się lakonicznym, a zarazem symbolicznym stylem film, podnosi rolniczą opowieść do poziomu epickiego poematu. Za pomocą nowatorskiego montażu Shpykovskyi przekształcił prostą fabułę w dzieło awangardowe.
Film opowiada o zdemobilizowanym żołnierzu Armii Czerwonej, który wraca do swojej wsi. Decyzja o obsianiu kułackiego pola skonfiskowanym zbożem oburza jego ojca - człowieka o tradycyjnym światopoglądzie, który nie wierzy, że zrabowane ziarno wykiełkuje na zrabowanej ziemi.
Do filmu na żywo zagra duet Chvost, tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Pawła Pruskiego. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Szczególne ważne są dla nich historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie.
Projekt narodził się na 23. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie w grudniu 2022 roku. Film zostanie wyświetlony z polskimi i angielskimi napisami. Bilety: 40 zł.
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!