FLESZ - Szczepionka na COVID dostępna jeszcze w tym roku?
- Piosenka “Liść” powstała w marcu, w czasie kiedy zostaliśmy zamknięci w domach. Nie było mi bardzo źle, bo mieszkam praktycznie w lesie. Codziennie robiłam długie spacery, które wydawały się jednym z ważniejszych do wykonania zadań i choć teoretycznie nie przynoszą wymiernej, namacalnej korzyści, to samo obcowanie z naturą, bogactwem dźwięków, które w zasadzie czytałam jako leczniczą ciszę, obserwowanie zmian na drzewach, mchu, zadziwiającej różnorodności grzybów, tempa rzeki, śledzenie dzięciołów, zastyganie na widok sarny czy dzika, totalnie uziemiało moje myśli i ciało - tłumaczy piosenkarka.
"Liść" powstał we współpracy z dwoma artystami - muzykiem Markiem Pędziwiatrem i producentem Jackiem Antosikiem. Jego wykonawczyni postanowiła wesprzeć nim akcję Greenpeace Polska pod hasłem "Chrońmy lasy".
- Od blisko 20 lat w Polsce nie powstał żaden nowy park narodowy. Jednocześnie, jak wskazują badania naukowe opublikowane w lipcu w magazynie “Nature”, Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wycinkę własnych lasów. Wycinki trwają nawet tych najcenniejszych przyrodniczo lasach, takich jak wyjątkowa na skalę światową Puszcza Białowieska czy Puszcza Karpacka. Nie możemy sobie pozwolić na taką stratę dla ludzi, przyrody i klimatu. To właśnie one są ostoją różnorodności życia oraz naszym największym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kryzysem klimatycznym - wyjaśnia Marta Grundland z Greenpeace Polska.
Towarzyszący utworowi klip wyreżyserował Anu Czerwiński. Można zobaczyć w nim świeże ujęcia ze szczególnie ważnych lasów, takich jak Puszcza Białowieska, Puszcza Karpacka czy Puszcza Piska. Wystąpili w nim też aktywiści i aktywistki Greenpeace Polska.
- Zdjęcia do klipu były nie lada wyzwaniem: zespół aktywistów Greenpeace Polska w bardzo krótkim czasie przemierzył z kamerą najcenniejsze zakątki przyrodnicze naszego kraju: Puszczę Białowieską, Puszczę Pliską, Puszczę Karpacką i Puszczę Kampinoską. Odszukaliśmy tam kadry, które ukazują różnorodność i bogactwo polskich lasów. W tych miejscach zarejestrowaliśmy też dramatyczne sceny wycinki drzew. Mamy nadzieję, że te sceny, towarzyszące muzyce Pauliny, zainspirują innych do działania w najpilniejszej dla naszego pokolenia sprawie – w sprawie ratowania klimatu - mówi reżyser Anu Czerwiński.
Apel o lepszą ochronę polskich lasów można podpisać na stronie https://www.chronmylasy.pl/
- Nie uwierzycie, co kierowcy robią za kółkiem! [zdjęcia]
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
