Paweł Sanakiewicz spoczął na Cmentarzu Rakowickim. Krakowskiego aktora Teatru Bagatela pożegnała rodzina i wielbiciele

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Paweł Sanakiewicz spoczął na Cmentarzu Rakowickim
Paweł Sanakiewicz spoczął na Cmentarzu Rakowickim Andrzej Banaś
W poniedziałek, 18 września, przed południem rodzina, przyjaciele i miłośnicy talentu Pawła Sanakiewicza pożegnali aktora na Cmentarzu Rakowickim, gdzie został pochowany. Wybitny aktor Teatru Bagatela i mistrz dubbingu zmarł w piątek, 8 września. Miał 68 lat.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

Paweł Sanakiewicz urodził się w Krakowie w 1954 roku. Był absolwentem krakowskiej PWST, która ukończył w 1978 roku. W tym samym roku artysta zadebiutował na scenie jako Albin w „Ślubach panieńskich” w Teatrze Bagatela. Po dwóch latach przeniósł się do Teatru im. J. Słowackiego. Ze sceną przy placu Św. Ducha związany był od 1980 do 1987 roku.

W kolejnych latach na scenie aktora mogła podziwiać lubelska i kielecka publiczność, w latach 1990 - 2004 związany był bowiem z Teatrem im. Osterwy w Lublinie, a przez kolejne lata z Teatrem im. Żeromskiego w Kielcach (2006-10). Do Bagateli powrócił rolami stryja Eugeniusza w „Tangu” (reż. P. Waligórski) i profesora Sieriebriakowa w „Wujaszku Wani” (reż. W. Śmigasiewicz). Ostatnią rolą, w której można było zobaczyć Pawła Sanakiewicza na deskach Teatru Bagatela był spektakl "Aleja Zasłużonych", ale niezapomnianą kreację stworzył w wystawianej tu "Kotce na gorącym blaszanym dachu", gdzie kreował Dużego Tatę.

Był laureatem licznych nagród za swoje kreacje, m.in. Złotej Maski (2002) i Dzikiej Róży (2008). Na 11 Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy otrzymał nagrodę aktorską za rolę w spektaklu „Lubiewo” Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Na swoim koncie miał również Nagrodę Publiczności Złoty Miedziak za najlepszą rolę drugoplanową męską w spektaklu „Układ” Teatru Bagatela w Krakowie na XVI Festiwalu „Oblicza Teatru” w Polkowicach (2014 r.) oraz Złoty Krzyż Zasługi przyznany 12 grudnia 2019 r.

Paweł Sanakiewicz był też wybitnym aktorem dubbingującym. To on był głosem Sulleya w polskiej wersji jednego z najlepszych filmów animowanych XXI wieku - "Potwory i Spółka" (w oryginalnej wersji głosu użyczał mu słynny John Goodman).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie