Wilczy Księżyc już dziś!
Pełnię księżyca będzie można obserwować w piątek, 10 stycznia od godziny 18:06, ale maksimum zaćmienia ma nastąpić o godz. 20:10, a jego koniec o 22:14.
Jeśli niebo nie będzie zachmurzone pełnię zobaczymy nawet gołym okiem.
Pełnia jest jedną z faz Księżyca, podczas której znajduje się on naprzeciwko Słońca - po przeciwnej stronie Ziemi. Można wtedy zaobserwować tarczę Księżyca przypominającą swym wyglądem koło. Jednak jej blask jest tak duży, że uniemożliwia ona prowadzenie badań przez astronomów. Warto również zaznaczyć, iż Księżyc w pełni jest 300-500 tys. razy ciemniejszy od Słońca.
Pełnia Superksiężyca luty 2019. Niesamowite zdjęcia internau...
Kiedy możemy oglądać pełnię Księżyca?
Ziemski satelita cały czas pozostaje w nieustannym ruchu, regularnie zmieniając swoje fazy:
- Księżyc w pełni można zaobserwować co 29,5 dnia.
- Wówczas promienie słoneczne odbijają się od tarczy, ukazując ją w całej okazałości.
- Zazwyczaj w każdym miesiącu pojawia się jedna pełnia Księżyca.
Ze względu na to, że cykl księżycowy trwa 29,5 dnia może się zdarzyć, że w jednym miesiącu (na jego początku i końcu) dojdzie do dwóch pełni. Tego typu zjawisko występuje jednak bardzo rzadko. Druga pełnia w ciągu miesiąca ma swoją nazwę - to Blue Moon, czyli Pełnia Niebieskiego Księżyca.
Ciekawostkę stanowi fakt, że tylko i wyłącznie podczas pełni może pojawić się zaćmienie księżyca.
Niezwykłe pełnie księżyca w poprzednich latach
W grudniu 2015 roku mieliśmy okazję obserwować jedną z najbardziej niezwykłych pełni Księżyca. Dlaczego? Otóż pełnia widoczna była wraz z nadejściem świąt – w samo Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1977 roku, a - jak podaje portal The Weather Channel - na następną trzeba poczekać aż do 2034 roku, a więc ponad 15 lat.
Również jedną z niezwykłych pełni mogliśmy oglądać w lipcu 2014 roku. Nastąpiło wówczas jedno z ciekawszych zjawisk astronomicznych - perygeum Księżyca połączone z pełnią. Oznacza to, że Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajdował się najbliżej Ziemi. Jego odległość od naszej planety wynosiła 358 tys. km, a więc znajdował się 26 tys. km bliżej niż zazwyczaj.
Dodatkowo w czerwcu 2014 roku pełnia wypadła trzynastego w piątek. Następny raz zdarzy się tak dopiero w 2049 roku.
Wpływ pełni księżyca na człowieka
Już w starożytności wierzono, iż kolejne fazy Księżyca, a szczególnie pełnia ma korzystny wpływ na człowieka i jego zachowanie, jak również sprzyja leczeniu . Współczesne badania potwierdziły tę tezę. Jak na samopoczucie człowieka wpływa pełnia księżyca?
Zaćmienie Księżyca w Krakowie. Zobacz niesamowite zdjęcia!
Pojawiają się na ten temat różne opinie. Z jednej strony pełni przypisuje się pozytywne działanie. W tradycji wystąpienie pełni wiążemy m.in. z:
- osiąganiem sukcesu,
- spełnieniem,
- wznieceniem pożądania,
- poczuciem pobudzenia,
- ekscytacją.
Zarówno w kulturze, jak i w badaniach mówi się też o negatywnych skutkach pełni Księżyca. Wielki Księżyc często kojarzony jest z lunatykowaniem, szaleństwem, impulsywnością, skłonnościami depresyjnymi, impulsywnością, spadkiem nastroju, nerwowością.
Niektóre miasta, np. Brighton, wprowadziły wzmożone patrole policyjne podczas pełni Księżyca - ze względu na puchnące wtedy statystyki wypadków, przestępstw, jak również samobójstw.
Pełnia Księżyca - negatywne objawy u człowieka
W trakcie pełni mogą towarzyszyć nam takie objawy jak:
- migrena,
- bezsenność,
- wzmożony apetyt
- bardziej obfite miesiączki.
Pełnia księżyca sprzyja również powstawaniu opuchlizn poprzez zatrzymywanie wody w organizmie.
Szczególną ostrożność powinni zachować lunatycy, gdyż księżycowa poświata często odczytywana jest przez nich jako zachęta do nocnego podróżowania.
