Peter Westen zostanie patronem jednej z ulic w Olkuszu?
Pod koniec sierpnia tego roku do rąk przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu trafiło pismo, w którym przewodniczący Rady Okręgowej Unii Pracy Jan Orkisz zwrócił się z prośbą o nadanie jednej z ulic w mieście imienia Petera Westena lub zmianę nazwy ulicy Partyzantów. To właśnie tam mieściła się dawna Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych.
- Rada Okręgowa Unii Pracy jest głęboko przekonana, że nadanie ulicy imienia Petera Westena lub zmiana nazwy ulicy partyzantów na ulicę jego imienia będzie właściwym sposobem na uhonorowanie tej wybitnej postaci. Liczymy na przychylne rozpatrzenie naszego wniosku oraz podjęcie kroków niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia - czytamy w piśmie Przewodniczącego Rady Okręgowej Unii Pracy Jana Orkisza.
Wielu mieszkańców Olkusza dziwi fakt, że pośród wielu patronów olkuskich ulic nie znalazł się Peter Westen, którego fabryka odegrała ważną rolę w rozwoju miasta. Swoje ulice mają za to związani z regionem Francesco Nullo., Antoni Kocjan, ks. Stanisław Gajewski, Maria Płonowska czy kpt. Hardy. Jedynym upamiętnieniem Petera Westena w Olkuszu na ten moment pozostaje jego popiersie na Starym Cmentarzu.

Zmiana nazwy ulicy Partyzantów w Olkuszu nie jest dobrym pomysłem?
Oprócz pisma przewodniczącego Rady Okręgowej Unii Pracy do przewodniczącego olkuskiej rady trafiło także stanowisko prezesa zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu (ŚZŻAK).
Już na samym wstępie prezes Konrad Kulig podkreślił, że koło nie sprzeciwia się nadaniu imienia Petera Westena jednej z olkuskich ulic, ale nie powinno się to odbyć kosztem istniejących upamiętnień i utrudnień dla mieszkańców miasta.
- Warto pamiętać, że podczas II wojny światowej na ziemi olkuskiej operowały liczne oddziały partyzanckie Armii Krajowej, w tym wywodzące się z Gwardii Ludowej PPS, czy Batalionów Chłopskich1. Stanowiły one najbardziej widoczną formę ruchu oporu, schronienie dla osób poszukiwanych przez okupanta, egzekutywę Polskiego Państwa Podziemnego i zalążki regularnych formacji Wojska Polskiego. Również w samej fabryce stworzonej przez Petera Westena w Olkuszu, przy obecnej ul. Partyzantów, pracowało wielu późniejszych partyzantów, a w nocy 29/30 listopada 1944 roku żołnierze AK zdobyli magazyn broni w tej fabryce i następnie dołączyli do oddziału partyzanckiego Litwinka. Polegli żołnierze tego oddziału są pochowani na Cmentarzu Parafialnym w Olkuszu, w zbiorowej mogile wraz z żołnierzami oddziału partyzanckiego „Surowiec". Wobec powyższego upamiętnienie w formie „ul. Partyzantów” jest ze wszech miar uzasadnione - podkreślił prezes ŚZŻAK w Olkuszu Konrad Kulig.
Jak dodał prezes olkuskich struktur związku zamysł przewodniczącego Rady Okręgowej Unii Pracy można również osiągnąć na przykład nadając nazwę odcinkowi obwodnicy, nadając nazwę istniejącemu skwerowi, placowi czy rondu.
Swoją nazwę ma już rondo na Osiedlu Młodych w Olkuszu. Na jej nadanie z kolei czekają przykładowo rondo przy Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym „Czarna Góra” czy skwer znajdujący się tuż przy kładce łączącej północną z południową częścią miasta.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Gigantyczny znak N i napis "JP II" w małopolskim lesie. Jak powstały? W jakim celu?
- Dożynki w Jaroszowcu. Za udane plony dziękowała cała gmina Klucze
- "Srebrna dziesiątka w Olkuszu". Na starcie biegu ulicznego stanęło 300 zawodników
- Trwa rozbiórka McDonald’s w Olkuszu. Likwidacja, przeniesienie czy remont?
- Zespół Szkół numer 1 w Olkuszu świętuje jubileusz 125-lecia
- W rejonie obwodnicy Bolesławia powstaje zalewisko. Woda dotarła już do nasypu drogi
