https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piechotą z Wawelu na Jasną Górę. Już we wtorek o poranku wyruszy 44. Piesza Pielgrzymka Krakowska

Aleksandra Łabędź
W ubiegłym roku pątnicy wyruszali na 43. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską w strugach deszczu.
W ubiegłym roku pątnicy wyruszali na 43. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską w strugach deszczu. Anna Kaczmarz / Polska Press
Już we wtorek grupa wiernych z Archidiecezji Krakowskiej zostawi swoje codzienne obowiązki i wyruszy na szlak 44. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Pątnicy 6 sierpnia rano najpierw spotkają się na mszy świętej na Wzgórzu Wawelskim, a zaraz po niej wyruszą przed oblicze Czarnej Madonny. Kilkudniowa pielgrzymka to czas głębokiego duchowego przeżycia, które jest świadectwem wyboru określonych wartości religijnych – jest znakiem, że chce się tym wartościom służyć i przemieniać wewnętrznie. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 11 sierpnia. Zapisy cały czas trwają.

44. Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę

44. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę odbędzie się tradycyjnie w sierpniu br. i jak co roku wyruszy „w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny” oraz będzie podziękowaniem za wszystko, co otrzymaliśmy od Ojca Świętego Św. Jana Pawła II, podczas trwania Jego Pontyfikatu.

Tematem pielgrzymki będą słowa: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - hasło roku duszpasterskiego Kościoła 2023/2024, które ma przypomnieć, że każdy z nas jest we wspólnocie Kościoła kimś ważnym i jednocześnie odpowiedzialnym. To hasło wskazuje również, że Kościół to nasz wspólny dom, miejsce, w którym chcemy przebywać i w którym jest przestrzeń dla wszystkich – zarówno dla osób młodszych, starszych, duchownych i osób świeckich, rodzin.

W tym roku ponownie, po kilku latach przerwy, do 44. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej dołączą Włosi z ruchu "Comunione e Liberazione”.

Jak zorganizowana jest Piesza Pielgrzymka Krakowska?

PPK podzielona jest na 8 Wspólnot, z których każda obejmuje po około 5-10 grup pielgrzymkowych. Pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonują około 25 km, chociaż bywają także odcinki dłuższe. Wszyscy pielgrzymi mogą liczyć w razie potrzeby na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz wolontariuszy medycznych. W każdej wspólnocie za pielgrzymami podąża karetka pogotowia wraz z ratownikami medycznymi oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju, czy na miejsce noclegu.

O swoje bagaże pielgrzymi nie muszą się martwić, ponieważ przewożone są na miejsce ich noclegu. Wspomnieć należy też o postawach ludzi, których pielgrzymi mijają (np. w miejscach noclegów i postojów) podczas swej wędrówki. Ich wiara często przypomina wędrowcom, kim są i czego się po nich należy spodziewać; nierzadko pobożność, ofiarność i gościnność nieznanych, obcych ludzi, na długo wpisuje się pielgrzymom w pamięć, zawstydzając ich i wręcz zmuszając do dojrzałego przeżywania "rekolekcji w drodze".

Pielgrzymka to także codzienna msza św., konferencje, modlitwa, Anioł Pański, modlitwa różańcowa, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski na zakończenie dnia. To też możliwość rozmowy z kapłanem, która często kończy się spowiedzią. W czasie pielgrzymki jest też czas na rozrywkę. Bierze w niej udział wielu ciekawych ludzi, którzy dzielą się swoimi zdolnościami i umiejętnościami. Są też zapraszani soliści i całe zespoły. Zwłaszcza młodzi pielgrzymi na postojach wykorzystują możliwość, by zagrać w piłkę np. z księżmi czy siostrami zakonnymi czy np. wspólnie pośpiewać.

Wzorem lat ubiegłych osobom, które nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce organizatorzy proponują „duchowe pielgrzymowanie” we współpracy z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej i TBC Project poprzez stronę www, media społecznościowe, transmisje live.

Prośby i intencje modlitewne, które będą polecane Panu Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej należy przesyłać na adres e-mail: [email protected].

Zapisy trwają

Zapisy odbywają się w formie tradycyjnej i on-line. Od 1 do 5 sierpnia zapisywać można się w bazach poszczególnych Wspólnot. Wtedy też pielgrzymi zapisani online będą mogli odebrać materiały.

Można także zgłosić się w dniu wyjścia pielgrzymki, przychodząc w odpowiednie miejsce nadawania bagaży pod Wawel, nadać swój bagaż na określoną grupę w ramach danej Wspólnoty, a podczas pierwszego dnia będzie możliwość zapisu na trasie pielgrzymki bądź wieczorem na pierwszym noclegu. Tylko osoba zapisana jest objęta ubezpieczeniem na czas pielgrzymki.

Osoba Zaufania Pielgrzymki Krakowskiej

Na poziomie całej 44. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej zostały oddelegowane osoby zaufania. Są to osoby, do których można zgłaszać się lub konsultować z nimi tematy z ewentualnym przekroczeniem granic intymności. Osoba ta jest punktem odniesienia dla pielgrzymów oraz ich opiekunów w przypadku, gdy zostaną zauważone jakieś niepokojące sytuacje, zdarzenia albo sytuacje kryzysowe.

Osobami zaufania podczas tegorocznej pielgrzymki są:

  • ks. dr Marcin Cholewa - delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Krakowskiej, tel. +48 724 150 800, [email protected] Parafia św. Floriana, ul. Warszawska 1b, 31-155 Kraków.
  • s. mgr Anna Szubrycht, tel. 512 339 339, [email protected], Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej

Historia Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej

"Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków, dawną stolicę Polski, a zarazem stolicę św. Stanisława Biskupa i Męczennika, następnie stolicę Ojca Świętego Jana Pawła II, jako biskupa krakowskiego, z Jasną Górą, skąd Matka Boża od sześciu wieków roztacza opiekę nad naszą Ojczyzną jako Królowa Polski. Wszyscy, którzy pójdziemy tym szlakiem, zaniesiemy Matce Bożej nasz hołd, nasze dziękczynienie i zawierzenie, nasze modlitwy za Kościół i Ojczyznę, za sprawy każdego z nas, nasze radości i sukcesy, nasze niepokoje i troski" - tymi słowami Metropolita Krakowski zwracał się do młodzieży i wiernych Kościoła Krakowskiego w maju 1981r, zapraszając do udziału w I Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę.

Pielgrzymka Krakowska wzięła swój początek z idei „Białego marszu”, jaki odbył się w Krakowie 17 maja 1981r. Był on reakcją studentów i społeczeństwa Krakowa na wiadomość o zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II. W 1981 r. pątnicy wyruszyli do Czarnej Madonny podziękować Panu Bogu za cudowne ocalenie Jana Pawła II, pielgrzymując w Jego intencji i w intencji umiłowanej Ojczyzny.

Od tego czasu, każdego roku w dniach 6–11 sierpnia Piesza Pielgrzymka Krakowska wyrusza z Wawelu na Jasną Górę.

KONTAKTY – 44. Piesza Pielgrzymka Krakowska 2024:

  • Wspólnota I, PRĄDNICKA - Ks. GRZEGORZ KURZEC
    Parafia św. Jana Chrzciciela, ul. Dobrego Pasterza 117a, 31-416 Kraków
    Tel. kom. 797 679 883, mail: [email protected]
  • Wspólnota II, ŚRÓDMIEJSKA - Ks. ADAM KURDAS
    Kolegiata Św. Anny, ul. św. Anny 11, 31- 008 Kraków
    tel. 784 015 320, 792 359 761, mail: [email protected]
  • Wspólnota III, PODGÓRSKO – WIELICKA - Ks. PAWEŁ GŁOWACZ
    Parafia Miłosierdzia Bożego, Nowy Prokocim, ul. Kurczaba 5, 30-868 Kraków
    (tel. 509 606 656), 792 352 028, mail: [email protected] ,
  • Wspólnota IV, NOWOHUCKA - Ks. ŁUKASZ NIZIO
    Parafia Matki Bożej Królowej Polski, ul. Obrońców Krzyża 1, 31-831 Kraków-Bieńczyce
    tel. kom. 698 758 549, tel. stacjonarny: 12 647 94 88, mail: [email protected]
  • Wspólnota V, MYŚLENICE, GDÓW, NIEPOŁOMICE, MSZANA DOLNA - Ks. BARTŁOMIEJ GROCIAK
    Parafia Narodzenia NMP w Gdowie, ul. Myślenicka 38, 32-420 Gdów
    telefon: 733259898, [email protected]
    https://www.facebook.com/PPKWspolnotaV
  • Wspólnota VI, SKAWINA, CZERNICHÓW, KRZESZOWICE - ks. RAFAŁ WIERZBIAK
    Parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Skłodowskiej-Curie 12, 32-050 Skawina,
    tel. 605 895 910, mail: [email protected]
  • Wspólnota VII, CHRZANÓW, LIBIĄŻ, SPYTKOWICE-ZATOR, TRZEBINIA - ks. SZYMON BRYNIARSKI
    Parafia MB Różańcowej, ul. Kusocińskiego 4, 32-503 Chrzanów
    tel. 500 726 279, mail: [email protected]
  • Wspólnota VIII, SUSKA - KS. WIESŁAW POPIELARCZYK
    Parafia Nawiedzenia NMP, ul. Kościelna 3, 34-200 Sucha Beskidzka
    tel. 604 492 669, tel. par. 786 957 688, [email protected]

Koordynacja pielgrzymki:

  • Ks. JACEK PIERWOŁA
    Parafia Św. Jana Kantego, ul. Jabłonkowska 18, 30-139 Kraków
    tel.: +48 12 637 55 05, 505 014 367, mail: [email protected]
  • mgr inż. ANDRZEJ BAC
    tel.: 602 482 705, [email protected]

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska