Czytaj także: Nneka. Koncert w Krakowie [ZDJĘCIA]
W ramach festiwalowego konkursu zobaczymy dziesięć najlepszych spektakli z całej Polski. Obejrzymy też dzieła przygotowane przez młodych reżyserów i najciekawsze premiery tego sezonu. Prezentacje przedstawień podzielono na trzy cykle: "Purgatorio" ("Czyściec"), "Inferno" ("Piekło") i "Paradiso" ("Raj"). Czeka nas zatem wyjątkowa podróż do trzech fascynujących światów.
Duże szanse na zdobycie nagrody głównej, czyli statuetki Boskiego Komedianta i 50 tys. zł ma głośna sztuka Jana Klaty pt. "Utwór o matce i ojczyźnie" z Teatru Polskiego we Wrocławiu (11 grudnia, Teatr Łaźnia Nowa, godz. 21.15). Dzieło zdobyło już bowiem mnóstwo głosów uznania wśród krytyków i znawców teatru, którzy selekcjonowali konkursowe spektakle. Przedstawienie Klaty powstało na podstawie utworu Bożeny Keff, w którym została rozpisana na głosy Matki i Córki opowieść o Polsce - kraju borykającym się m.in. z traumatycznym doświadczeniem Holocaustu.
- Jestem jednak daleki od tego, by mówić dziś o jakimkolwiek faworycie festiwalu. Poziom prezentowanych w konkursie sztuk jest bowiem niezwykle wysoki, a każda z nich w interesujący i zróżnicowany sposób opowiada o Polsce, posługując się językiem dojrzalszym niż ten, który funkcjonuje od lat w publicznej debacie - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia.
Interesująco w tym kontekście zapowiada się "Tęczowa trybuna 2012" w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego we Wrocławiu (14 grudnia, Teatr Łaźnia Nowa, godz. 18). W sztuce odnajdziemy echo istotnych wydarzeń, które elektryzowały polskie media i opinię publiczną w ostatnim czasie, takich jak tragedia smoleńska, walka o krzyż, problemy z budowaniem autostrad i stadionów oraz powstanie największego na świecie pomnika Chrystusa w Świebodzinie. W parodiowanych tu postaciach bez trudu rozpoznamy popularnych ludzi mediów.
Piekielne starcie na teatralnych deskach poprzedzą prezentacje spektakli z cyklu "Purgatorio", czyli "Czyściec". Jednym z nich będzie najnowsze dzieło Mikołaja Grabowskiego pt. "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie" (9 grudnia, Stary Teatr, godz. 19.15). Reżyser wziął na warsztat narodową epopeję Adama Mickiewicza i przez pryzmat "Pana Tadeusza" postanowił opowiedzieć o zderzeniu racji jednostki i zbiorowości. Która z nich zwycięży na ringu teatralnej sceny? Przekonamy się już niebawem.
Za to w podróż do Raju zabiorą nas młodzi reżyserzy, którzy swoje dzieła zaprezentują w cyklu "Paradiso". W jego ramach zobaczymy m.in. spektakl "Barbelo, o psach i dzieciach" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Bagatela.
Podczas festiwalu czeka nas także wyjątkowy pokaz Gombrowiczowskiej "Iwony, księżniczki Burgunda" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w reżyserii Mariana Pecki (11 grudnia, Teatr Ludowy, godz. 15). Jest to barwny spektakl w konwencji teatru dramatycznego, z elementami animacji i różnych rodzajów form plastycznych, takich jak figury, lalki...
Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie: www.boskakomedia.pl. Bilety na poszczególne spektakle są już w sprzedaży. Można je nabyć za pośrednictwem strony: www.eventim.pl
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!