Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwsza poetycka noc w Krakowie

Katarzyna Jasińska
"U nas chodzi się z księżycem w butonierce, u nas wiosną wiersze rodzą się najlepsze" - śpiewali Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski w słynnej piosence o Krakowie. O tym czy to prawda będziemy się mogli przekonać w nocy z 10 na 11 (sobota -niedziela) września podczas organizowanej po raz pierwszy przez Urząd Miasta Krakowa Nocy Poezji. Wiersze wcisną się tej nocy w każdy zakamarek naszego miasta, usłyszymy je: w teatrach, muzeach, domach kultury, kawiarniach, na Rynku Głównym i w Ogrodzie Botanicznym.


 Sami poeci są innego zdania: - Bądźmy szczerzy, poezji dziś nikt nie czyta. Nasze przedsięwzięcie jest szlachetne, naiwne i jak najbardziej utopijne - żartował Bronisław Maj, współtwórca programu Nocy Poezji, krakowski poeta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego - I właśnie dlatego to robimy - konkluduje. Noc Poezji to 28 bezpłatnych wydarzeń (na trzy z nich obowiązywały będą darmowe wejściówki). Będzie można na nich spotkać wybitnych twórców literatury, wysłuchać koncertów, obejrzeć spektakle i turnieje poetyckie.- Na Rynku zobaczymy widowisko multimedialne - pojedynek dwóch romantycznych wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego z udziałem Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Andrzeja Garczarka, artystów Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", Krakowskiego Teatru Tańca oraz aktorów Teatru KTO.- Odbędzie się też specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w której swój udział zapowiedzieli Julia Hartwig, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Leszek A. Moczulski, Jan Polkowski, Janusz Szuber i Bohdan Zadura (wejściówki do odbioru od 5 września w kasie Teatru (od godz. 10) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 (w godz. 9-19)- Projekt Lektury mistrzów, w ramach którego wybitni aktorzy: - Anna Polony, Anna Dymna, Jacek Romanowski i Jerzy Trela - będą czytać swoje ulubione wiersze (wejściówki do odbioru od 5 września w siedzibie PWST (w godz. 9-15) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 (w godz. 9-19).- Teksty Karola Wojtyły, Mieczysława Kotlarczyka i innych poetów przedstawią artyści Teatru Rapsodycznego, Teatru Remedium UJ oraz recytatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wszystko to w Teatrze Lalki, Maski i Aktora Groteska podczas koncertu poetyckiego "W stronę Teatru Słowa", realizowanego z inicjatywy ZASP z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Teatru Rapsodycznego w Krakowie. (zaproszenia do odbioru od 5 września w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 (w godz. 9-19).- W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" zostanie zaprezentowany widowiskowy spektakl poetycko-muzyczny "Miłosz - twarzą do Pacyfiku" z udziałem znakomitych aktorów - Anny Tomaszewskiej, Joanny Masztalerz, Natalii Strzeleckiej, Tomasza Międzika i Rafała Dziwisza oraz muzyków - Grzegorza Frankowskiego (kontrabas), Michała Nagy (gitara), Stefana Błaszczyńskiego (flety, instrumenty perkusyjne) i Olega Dyyaka (akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne).- W Domu Kultury "Podgórze", w nowej siedzibie przy ul. Sokolskiej 13, w ramach Podgórskiej Sceny Poezji można będzie usłyszeć Bożenę Adamek, która wyrecytuje "Poemat bez bohatera" Anny Achmatowej.

-W Dworze Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36) będą czytane wiersze o szkole i wiersze przyniesione przez publiczność.- Wiersze Tadeusza Różewicza będą czytać Krystyna Czubówna, Joanna Senyszyn, Iwona Bielska, Edward Linde-Lubaszenko, Tadeusz Kwinta i Piotr Sieklucki w ramach zainicjowanego przez Teatr Nowy projektu "Różewicz rozproszony".- Będzie też można spotkać się z poetami: Marcinem Baranem, Jerzym Gizellą, Krzysztofem Lisowskim, Stanisławem Stabro, Andrzejem Warzechą, Adamem Ziemianinem. Nie zabraknie też występów artystów Piwnicy Pod Baranami, czy Kabaretu Loch Camelot.

Dodatkowe informacje na stronach: www.krakowskienoce.pl oraz www.krakow.pl.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska