Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijmy w lecie kranówę. Na ochłodę i na zdrowie!

Ryszard Tadeusiewicz, profesor AGH
fot. Marcin Makówka
Mamy upalne dni, więc wzrosło zainteresowanie napojami chłodzącymi. Jest ich mnóstwo! Kuszą pełne kolorowe butelki, kartony soków, puszki... Co tu wybrać?

Warto wiedzieć, że z naukowego punktu widzenia najmądrzejszy wybór - to czysta woda. Nie zawiera szkodliwych składników: cukru, konserwantów, alkoholu... Napój idealny! No dobrze, woda. Ale która?

Zaskoczę Państwa radą: żadna sklepowa. W Krakowie i wielu innych miastach najzdrowsza jest woda z kranu! Postęp w technikach uzdatniania wody doprowadził do tego, że miejskie wodociągi dostarczają ją o właściwościach lepszych od wielu kupowanych w sklepach.

Badania laboratoryjne, a także oceny smakoszy, dowodzą, że zwykła kranówa zasługuje czasem na lepszą ocenę, niż woda w butelkach sprzedawana pod atrakcyjnymi nazwami. Osoby czytające tę informację w innych miastach powinny sprawdzić jakość swojej wody u jej dostawcy, zanim w to uwierzą, natomiast za krakowską wodę ręczę, ponieważ znam wyniki badań.
Skąd się dziś bierze tak dobra woda w wodociągach, skoro przez lata była paskudna?

Z udoskonalonych metod oczyszczania. Wody z naturalnych, czystych źródeł nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb mieszkańców dużych miast, dlatego spółki wodociągowe czerpią ją z rzek lub jezior. Wprawdzie dbamy o to, aby były one czyste (są strefy ochronne), ale to nie wystarcza.

Zanim woda trafi do naszych kranów, musi być dokładnie oczyszczona. Najpierw mechanicznie. Najczęściej jest to filtrowanie przez warstwy czystego piasku zatrzymującego różne zawiesiny, których w rzece czy w jeziorze jest zwykle sporo. Dzięki temu odkręcając kran mam pewność, że nie wyleci z niego żaba!

Potem następuje oczyszczanie chemiczne - usuwanie z wody związków żelaza, demineralizacja (usunięcie rozpuszczonych w niej soli), dezynfekcja (niszczenie drobnoustrojów) i napowietrzanie. Są to skomplikowane procesy, gdyż używane metody chemiczne i biologiczne generują często nowe zanieczyszczenia, które również trzeba usunąć.

Dlatego nowoczesne ciągi technologiczne w wodociągach są złożone z wielu procesów jednostkowych. Ale dzięki temu mamy pełną kontrolę nad składem i jakością finalnego produktu. Oznacza to między innymi, że woda w kranie może zawierać więcej pożytecznych minerałów niż niejedna woda sprzedawana jako mineralna!

Na przykład woda w krakowskich kranach zawiera ponad 300 miligramów składników mineralnych w jednym litrze, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez, mające bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Pijmy więc w ciepłe dni jak najwięcej wody. Najlepiej tej prosto z kranu. Na zdrowie!

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska