Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Kruk pozostawił swój trwały ślad na Ziemi

Redakcja
Stanisław Śmierciak
Piotr Kruk był jedną z najbarwniejszych postaci w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie. Bardzo trudno pisać o Nim w czasie przeszłym, ale w poniedziałek 24 kwietnia, zmarł nagle podczas wyjazdu służbowego do Szczecina.

Na Sądecczyznę przyjechał w 1971 r. z rodzinnego Przemyśla, gdzie u boku ojca dorastał w patriotyczno - harcerskiej atmosferze, fascynacji historią oraz poczuciu obowiązku pomagania innym i społecznikowskiego działania.

Pracując w Urzędzie Miasta w Muszynie współtworzył Klub Modelarstwa Kosmicznego Zefirek. Budując własne modele rakiet i odpalając je podczas międzynarodowych zawodów wielokrotnie sięgał po najwyższe laury w tej dyscyplinie.

Jako prezes Aeroklubu Podhalańskiego zdołał sprowadzić na spotkanie z młodzieżą Sądecczyzny pierwszego polskiego kosmonautę.

Współorganizował, rozgrywane na aeroklubowym lotnisku w Łososinie Dolnej, Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy w modelarstwie kosmicznym. Najtrudniejsze były te w 1983 r, bo w okresie zawieszenia stanu wojennego należało uzyskać zgodę na posiadanie i używanie urządzeń łączności radiowej przez ekipy państw spoza istniejącego wtedy Układu Warszawskiego, m.in. z USA.

Piotr Kruk specjalizował się w problematyce wschodniej. Historycznej i współczesnej. Na wschodzi miał wielu przyjaciół. W nowosądeckiej firmie Konspol był dyrektorem d/s rynków wschodnich. Przez wiele lat piastował funkcję prezesa Sądecko Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polska - Wschód.

W efekcie połączenia zainteresowania historią i pasji kolekcjonerskiej odszukał i ocalił wiele cennych pamiątek związanych z historią Polski, zwłaszcza Sądecczyzny. Przekazał te zbiory Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu.

Z racji swojej pasji fotograficznej i zaangażowania w działalność Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego, organizował wyprawy na plenery zdjęciowe i przygotowywał wystawy pokazujące regiony dla większości wciąż egzotyczne jak choćby Syberię.

Polityczne sympatie Piotra Kruka ukierunkowane były lewicowo. W młodości działał w ZSMP. Po przełomie zaangażował się w tworzenie Unii Pracy oraz działalność w tym ugrupowaniu.

Była także dziennikarska część życiorysu Piotra Kruka. Był pierwszym stałym korespondentem Telewizji Kraków w Nowym Sączu. Przez 10 lat przygotował, z kamerzystą, niezliczoną ilość reportaży i materiałów informacyjnych.

Od kilku lat Piotr Kruk pracował w Warszawie. Był wiceprezesem Agencji Rynku Rolnego i dyrektorem w Agencji Rezerw Materiałowych. W poniedziałek pojechał na delegację do Szczecina. Atak serca przerwał Jego życie.

Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co oferuje Muzeum Historii Komputerów i Informatyki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska