Piotr Żyła "odleciał"! Polak na podium w Planicy

pb
Piotr Żyła ponownie na podium Pucharu Świata w skokach. Polak zajął trzecie miejsce podczas konkursu lotów narciarskich w Planicy. Po raz 50. w karierze wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer, a drugi był Słoweniec Peter Prevc.

26-letni Żyła po raz drugi w sezonie i karierze stanął na podium zawodów PŚ. W niedzielę w Oslo zwyciężył ex aequo ze Schlierenzauerem.

Na największych skoczniach zawodnik Wisły Ustronianki czuje się świetnie. Przed rokiem w Vikersund poszybował na odległość 232,5 m, ustanawiając nieoficjalny rekord Polski w długości lotu na nartach. W Planicy na czwartkowym treningu osiągnął 221 m, co zapowiadało dalekie skoki także w piątkowym konkursie.

W pierwszej serii uzyskał 212,5 m. Był najlepszym z Polaków i zajmował czwarte miejsce. W drugiej wylądował cztery metry dalej. Jeszcze zanim sędziowie wyświetlili noty, dał upust wielkiej radości machając rękami. Był to trzeci najdłuższy skok finału, który zapewnił mu trzecią pozycję.

Żyła dzięki 60 pkt wywalczonym w piątek awansował na 18. pozycję w PŚ. Traci siedem do sklasyfikowanego tuż przed nim Macieja Kota, który zajął ósmą lokatę, choć na półmetku był szósty. W drugim skoku jakby przyspieszył lądowanie i nie doleciał do 200 m.

Kamil Stoch, zgodnie z popularnym powiedzeniem skoczków, zanotował dwie równe próby. Uzyskał po 200 m, co wystarczyło do 11. pozycji. Nie licząc dyskwalifikacji w Klingenthal za niezgodny z przepisami kombinezon, wypadł z czołowej "10" po raz pierwszy od 16 konkursów.

Co prawda w piątek mistrz świata odrobił osiem punktów do drugiego w klasyfikacji generalnej PŚ Norwega Andersa Bardala, ale zostało mu jeszcze 63, a do końca rywalizacji tylko niedzielne zawody.

Polak powinien raczej skupić się na obronie miejsca na podium obecnego cyklu, gdyż dziewiąty na Letalnicy Niemiec Severin Freund zbliżył się na 27 pkt.

Z walki o czołową trójkę sezonu wypadł raczej Norweg Anders Jacobsen. W finałowej serii osiągnął 218 m, ale tuż po lądowaniu przewrócił się. Służby medyczne szybko udzieliły mu pomocy, ale nie był w stanie opuścić zeskoku o własnych siłach. Nie wiadomo, czy wystąpi w sobotniej "drużynówce" i niedzielnym konkursie indywidualnym.

Najlepszy pierwszego dnia finału PŚ był Schlierenzauer. Już w pierwszej próbie skoczył 217,5 m i prowadził. W drugiej wylądował cztery metry bliżej, ale wygrał pewnie. 23-letni Austriak cieszył się z 50. zwycięstwa w karierze i 10. w bieżącym sezonie. Triumf w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie już wcześniej, a w piątek zapewnił sobie małą Kryształową Kulę za loty.

O 6,3 pkt wyprzedził Słoweńca Petera Prevca. Gospodarze mieli też powody do radości z innego powodu - 223,5 m Jurija Tepesa okazało się największą odległością dnia.