Spis treści
Przewoźnik w okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. 3 września br. wejdzie w życie czwarta z nich i będzie obowiązywała do 11 listopada br.
Krótsze czasy przejazdów. O które trasy chodzi?
Zgodnie z zapowiedzią, pasażerowie krócej pojadą na trasie Kraków Główny – Gdańsk Główny. Najszybszy pociąg przewoźnika pokona ten odcinek w 4 godziny i 50 minut, czyli o 6 minut krócej niż najlepszy w historii polskiej kolei czas jazdy.

Także z Warszawy do Krakowa pasażerowie pojadą w krótszym czasie. 2 składy pokonają tę trasę w 2 godziny i 10 minut, co również stanowi rekord. Czas przejazdu poprawić ma się także na trasie Warszawa Centralna – Wrocław Główny. Najszybszy skład PKP Intercity pokona ją w 3 godziny i 33 minuty. Około 20 minutowemu skróceniu ulegnie także czas przejazdu między Warszawą Centralną a Poznaniem Głównym.
Nowe połączenia na trasie Lublin – Poznań
Od września pojawi się dodatkowy skład do obsługi połączenia na trasie Lublin Główny – Poznań Główny. IC Koziołek dołączy do składów IC Lubuszanin oraz IC Górski i będzie trzecim pociągiem kursującym na tej trasie.
– Pociąg będzie kursował codziennie a po drodze zatrzyma się między innymi w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Radomiu oraz w przywróconej po latach Drzewicy i Przysusze – podano.
Pociągi wracają na Warszawę Centralną
Na trasę przez Warszawą Centralną wróci natomiast wiele połączeń kursujących w kierunku zachodnim, w tym pociągi Berlin-Warszawa-Express (oprócz ostatniego kursu z Berlina). PKP Intercity przypomina, aby dokładnie sprawdzać stacje przyjazdu i odjazdu połączeń do i z Warszawy.
Ponadto na trasę podstawową wróci TLK Flisak. W efekcie tej zmiany, nastąpi inauguracja obsługi pociągami PKP Intercity miast Sztum i Kwidzyn. Skład, który dotychczas jeździł objazdem przez Iławę Główną, znowu połączy Grudziądz z resztą kraju. Dzięki połączeniu grudziądzanie mogą dojechać między innymi do Trójmiasta, Łodzi, Częstochowy czy Katowic.
Więcej pociągów z możliwością graficznego wyboru miejsc
Od 3 września br. będzie więcej pociągów, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do listu 100 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych 18 par połączeń.
Nowa funkcjonalność – bilet kupisz za pośrednictwem Google Maps
Osoby, które planują swoją podróż z Google Maps mogą skorzystać z funkcji „Kup bilet”, która przeniesie ich do zakupu biletu w systemie e-IC, w którym wyświetlony zostanie pociąg znaleziony wcześniej na platformie. – To szczególnie przydatna funkcja dla pasażerów, którzy korzystają z transportu mieszanego. Od teraz będą oni mogli jeszcze lepiej zaplanować swoją podróż – podano. Funkcja „Kup bilet” pojawi się przy wielu połączeniach krajowych. Docelowo mają nią zostać objęte wszystkie pociągi.
– Pracujemy nad tym, by sieć sprzedaży z każdym miesiącem się powiększała – powiedział Tomasz Gontarz, Wiceprezes Zarządu PKP Intercity.