Aktualizacja z godz. 12.30
- Sytuacja na sieci kolejowej stabilizuje się. Wszystkie linie kolejowe są przejezdne. Służby techniczne zakończyły prace przy usuwaniu lodu z sieci trakcyjnej na liniach Łódź – Warszawa i Lublin – Warszawa. Służby dyżurne cały czas monitorują komunikaty pogodowe. W stałej gotowości pozostają zespoły szybkiego reagowania na usterkę, lokomotywy osłonowe oraz pociągi sieciowe. Dyżurni ruchu prowadzą pociągi w taki sposób, aby minimalizować opóźnienia - poinformował Zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Dodaje też, że: - Marznący deszcz spowodował wczoraj i dzisiaj oblodzenie sieci trakcyjnej. Kolej była przygotowana na zmiany pogody. Sytuację na sieci cały czas monitorują centralny i regionalne sztaby złożone z przedstawicieli PLK SA i przewoźników. Wspólnie podejmowane były działania, aby zapewnić w miarę możliwości sprawny ruch pociągów. Usuwanie lodu z sieci trakcyjnej to wyjątkowo trudna i wymagająca praca wykonywana przez kolejarzy w niesprzyjających warunkach, niskich temperaturach i opadach marznącego deszczu ze śniegiem.
Informacje o zmianach w rozkładach jazdy na bieżąco są przekazywane na stacjach i przystankach oraz na stronie www.portalpasazera.pl
Jak informuje Radio Kraków: - W sumie z powodu oblodzeń minionej nocy opóźnione były 573 pociągi pasażerskie. Łączna suma opóźnień to prawie 17 tysięcy minut, czyli około 280 godzin.
PKP Intercity wyjaśnia: - W nocy z 14 na 15 stycznia wystąpiły opóźnienia pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów. Ze względów technicznych, związanych z udrażnianiem sieci kolejowej, odwołano pociągi:
21102 INKA relacji Lublin Główny – Warszawa Wschodnia, w całej relacji
-EIP 3112 relacji Kraków Główny – Warszawa Wschodnia, w całej relacji
31102 Marszalek Piłsudski relacji Kraków Główny – Warszawa Wschodnia, w całej relacji
15102 Slowiniec, relacji Łódź Fabryczna – Gdynia Główna na odcinku Lódź Fabryczna – W-wa Wschodnia
1124 Niemcewicz, relacji Terespol – Warszawa Zachodnia, odwołany na odcinku Terespol - Luków
EIP 5300, relacji Gdynia Główna – Kraków Główny, na odcinku Gdynia – W-wa Wschodnia
53170 Karpaty, relacji Gdynia Główna – Zakopane, na odcinku Kraków – Zakopane
35104 Małopolska, relacji Zakopane – Gdynia Główna, na odcinku Zakopane – Kraków
5620 Słowacki, relacji Ełk - Wrocław Główny, na odcinku Ełk – Białystok
-61152/3 „ORZESZKOWA” relacji Szklarska Poręba Górna- Wrocław Gł. odwołany na odcinku Szklarska Poręba Górna- Wrocław Gł. Na odwołanym odcinku wprowadzono zastępczą komunikację autobusową
Wybrane pociągi zostaną zastąpione zastępczą komunikacją autobusową lub innymi pociągami.
21102, relacji Lublin Główny – Warszawa Wschodnia, ZKA na odcinku Lublin Luków, na odcinku Luków – W-wa Wschodnia uzgodniono honorowanie w pociągach KM 91128, i IC 11102 Starzyński
1124, relacji Terespol – Warszawa Zachodnia, ZKA na odcinku Terespol – Luków,
31102, relacji Kraków Główny – Warszawa Wschodnia, przejazd w pociągu 3524 Żeromski
3112, relacji Kraków Główny – Warszawa wschodnia, przejazd w pociągu 41010
5300, relacji Gdynia Główna – Kraków Główny, przejazd podróżnych na odcinku Gdynia – W-wa Wschodnia pociągiem 53104 Małopolska
53170, relacji Gdynia Główna – Zakopane, na odcinku Kraków – Zakopane przejazd podróżnych na odcinku Kraków – Zakopane pociągiem Polregio nr 30503, oraz IC Przemyślanin nr 33107
35104, relacji Zakopane – Gdynia Główna, ZKA na odcinku Zakopane – Kraków.
5620 Słowacki, relacji Ełk - Wrocław Główny, ZKA na odcinku Ełk - Białystok
Niektóre składy są opóźnione wiele godzin, na przykład Intercity: (Karpaty) Gdynia Główna - Zakopane opóźnienie to 401 min., Warszawa Wschodnia - Kraków Główny opóźnienie 45 min., (Karłowicz) Warszawa Wschodnia - Kraków Główny 120 min., (Tatry) Warszawa Wschodnia - Zakopane opóźnienie 43 min., (Ustronie) Kołobrzeg - Kraków Główny opóźnienie 216 min.
Jakie dalsze prognozy? IMGW przestrzega
- Dziś w dalszym ciągu ostrzegamy przed opadami marznącymi, głównie we wschodniej i południowej części kraju. Miejscami aktualnie występują opady deszczu ze śniegiem, śniegu lub marznące opady deszczu i mżawki, powodujące gołoledź. Na drogach i chodnikach ślisko - wyjaśnia IMGW PIB.
Jak tłumaczą meteorolodzy: - W dzień zachmurzenie duże i całkowite, większe przejaśnienia miejscami na północy kraju. Lokalnie słabe opady deszczu i mżawki, a na południu i południowym wschodzie również deszczu ze śniegiem i tam miejscami opady będą marznąć powodując gołoledź oraz śliskość. W górach i rejonach podgórskich również opady śniegu.
Temperatura maksymalna od -3°C w rejonach podgórskich Karpat, około 2°C; 3°C na przeważającym obszarze kraju, cieplej na wybrzeżu, do 6°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Rekomendacje IMGW
- Nadal aktualne pozostają zalecenia dotyczące opadów marznących, głównie na południu kraju. Osoby z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się powinny rozważyć pozostanie w domu. Wychodząc na zewnątrz należy założyć buty z antypoślizgową podeszwą, zachować szczególną ostrożność, liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi. Na terenie otwartym unikać długiego pobytu w miejscach utrzymywania się chłodu i wilgoci, w tym zagłębień terenu z mgłami - tłumaczą meteorolodzy.
IMGW przypomina, że do godzin popołudniowych i wieczornych obowiązują jeszcze ostrzeżenia meteorologiczne 2 i 1 stopnia przed opadami marznącymi.
