Przystanki kolejowe w Dolinie Popradu
PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. realizują warty w sumie 973 mln zł „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Na trasie kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów budowane są obecnie dwa przystanki o nazwie Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Będą gotowe w grudniu br. Kolejne realizacje na tej trasie, tj. modernizacja 12 istniejących przystanków zwiększy możliwości komunikacyjne i ułatwi podróże pociągiem z Tarnowa do Krynicy-Zdrój czy Muszyny.
– Rządowy Program przystankowy w znacznym stopniu przyczynia się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki realizacji projektów, m. in. przy wsparciu tego Programu budujemy a także dostosowujemy do nowych standardów przystanki kolejowe. Zależy nam, by Polacy mieli jak największą dostępność do kolei, do wygodnego i ekologicznego środka transportu. Z efektów naszych działań oraz z inwestycji zarządcy infrastruktury korzystają już mieszkańcy wielu regionów, w tym także Małopolski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Także nowe przystanki
Program przystankowy obejmuje 207 lokalizacji w całej Polsce, w tym 22 w Małopolsce. W ramach ogłoszonych postępowań przetargowych są stacje i przystanki kolejowe na linii nr 96 w miejscowościach: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów oraz i na linii kolejowej nr 105 Muszyna – Krynica Zdrój: przystanek Muszyna Zdrój.
Dzięki modernizacji wybudowane zostaną nowe perony w standardzie, zapewniającym lepszy komfort i dostępność do kolei wszystkich podróżnych.
- Przebudowane obiekty wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną wybudowane pochylnie. Przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących - informuje Dorota Szalach z zespołu prasowego PKP Polskie Koleje Linowe
Program przystankowy realizowany przez PKP PLK obejmuje w sumie 22 lokalizacje, w tym budowę 9 nowych miejsc zatrzymywania się pociągów: Kraków Północ (robocza nazwa: Piastów), Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku.
Jedocześnie trwają prace zlecone przez PKP SA. na odnowienie lub zbudowanie od nowa 12 inwestycji dworcowych w Dolinie Popradu. Zamówienie jest realizowane w formule projektuj i buduj. Lokalizacje objęte inwestycjami to Stary Sącz, Barcice, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Piwniczna, Wierchomla Wielka, Żegiestów, Żegiestów Zdrój, Milik, Łomnica Zdrój, Młodów i Zubrzyk. Większa część dworców została już oddana do użytku.
- Czarna Młaka w Muszynie. Niezwykły kilkusetletni staw urzeka zwłaszcza jesienią
- Nowoczesny park wodny przy stawach w Starym Sączu hitem wakacji
- Są jak dzieła sztuki ludowej! Piękne wieńce dożynkowe z całej Małopolski
- Przeciągali tira, podnosili auto w Podegrodziu. Był czas na selfie z Pudzianem
- Niezwykły Festiwal Wód Mineralnych. Wystąpił Bednarek i inni. Zdjęcia
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”