Nasza Loteria

PKP PLK ogłosiły przetarg na modernizację 12 przystanków na linii kolejowej z Tarnowa do Muszyny w ramach rządowego programu przystankowego

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A zmodernizują 12 przystanków na linii kolejowej z Tarnowa do Muszyny przy wsparciu Rządowego Programu przystankowego. Ogłoszono przetarg na realizację prac inwestycyjnych. Podróżni zyskają lepsze możliwości dojazdu pociągiem, m.in. do miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych na południu Polski.

Przystanki kolejowe w Dolinie Popradu

PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. realizują warty w sumie 973 mln zł „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Na trasie kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów budowane są obecnie dwa przystanki o nazwie Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Będą gotowe w grudniu br. Kolejne realizacje na tej trasie, tj. modernizacja 12 istniejących przystanków zwiększy możliwości komunikacyjne i ułatwi podróże pociągiem z Tarnowa do Krynicy-Zdrój czy Muszyny.

– Rządowy Program przystankowy w znacznym stopniu przyczynia się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki realizacji projektów, m. in. przy wsparciu tego Programu budujemy a także dostosowujemy do nowych standardów przystanki kolejowe. Zależy nam, by Polacy mieli jak największą dostępność do kolei, do wygodnego i ekologicznego środka transportu. Z efektów naszych działań oraz z inwestycji zarządcy infrastruktury korzystają już mieszkańcy wielu regionów, w tym także Małopolski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Także nowe przystanki

Program przystankowy obejmuje 207 lokalizacji w całej Polsce, w tym 22 w Małopolsce. W ramach ogłoszonych postępowań przetargowych są stacje i przystanki kolejowe na linii nr 96 w miejscowościach: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów oraz i na linii kolejowej nr 105 Muszyna – Krynica Zdrój: przystanek Muszyna Zdrój.

Dzięki modernizacji wybudowane zostaną nowe perony w standardzie, zapewniającym lepszy komfort i dostępność do kolei wszystkich podróżnych.

- Przebudowane obiekty wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną wybudowane pochylnie. Przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących - informuje Dorota Szalach z zespołu prasowego PKP Polskie Koleje Linowe

Program przystankowy realizowany przez PKP PLK obejmuje w sumie 22 lokalizacje, w tym budowę 9 nowych miejsc zatrzymywania się pociągów: Kraków Północ (robocza nazwa: Piastów), Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku.

Jedocześnie trwają prace zlecone przez PKP SA. na odnowienie lub zbudowanie od nowa 12 inwestycji dworcowych w Dolinie Popradu. Zamówienie jest realizowane w formule projektuj i buduj. Lokalizacje objęte inwestycjami to Stary Sącz, Barcice, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Piwniczna, Wierchomla Wielka, Żegiestów, Żegiestów Zdrój, Milik, Łomnica Zdrój, Młodów i Zubrzyk. Większa część dworców została już oddana do użytku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska