Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt "Jak oni rządzili" - oceńcie Waszych samorządowców z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego

Ewelina Sadko
Ruszamy z plebiscytem. Oceń pracę swojego wójta i burmistrza - pokaż mu "czerwoną kartkę" za fałszywe obietnice lub doceń za to, co zrobił.

JAK ONI RZĄDZILI. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KANDYDATURACH I OCEŃ SWOICH RADNYCH

Przed samorządowcami z naszego regionu ostatnie miesiące urzędowania. W listopadzie odbędą się kolejne wybory, podczas których mieszkańcy wybiorą nowych szefów gmin i miast albo powierzą władzę tym, którzy "panują" dziś.

Teraz czas na podsumowanie ich dotychczasowych działań. To prawo dajemy naszym Czytelnikom. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy szef mojej gminy dotrzymał wyborczych obietnic? Czy powinien dostać kolejną szansę? Co zrobił dla mojej miejscowości, aby wyróżniła się na tle pozostałych?

"Gazeta Krakowska" rusza z najnowszym plebiscytem, który daje każdemu z Was - Drodzy Czytelnicy - możliwość podsumowania dorobku swego burmistrza lub wójta. To Wy najlepiej wiecie, czy spełnił obietnice, które składał Wam cztery lata temu.

Powiat oświęcimski ma dziewięciu włodarzy: Tomasz Bąk z Kęt, Zbigniew Biernat z Zatora, Janusz Chwierut z Oświęcimia, Bogdan Cuber z Przeciszowa, Mariusz Figura z Polanki Wielkiej, Jerzy Mieszczak z Osieka i Andrzej Saternus z Chełmka. W tym regionie rządzą także dwie kobiety: Małgorzata Grzywa z gminy Oświęcim i Cecylia Ślusarczyk z Brzeszcz.

W wadowickim jest 10 szefów: Bogusław Antos z Brzeźnicy, Adam Kręcioch z Tomic, Mariusz Krystian ze Spytkowic, Zbigniew Stradomski z Kalwarii Zebrzydowskiej, Jan Wacławski ze Stryszowa, Wacław Wądolny z Mucharza i Tomasz Żak z Andrychowa. W powiecie są także "żelazne damy": Małgorzata Chrapek, wójt gminy Wieprz, Ewa Filipiak, burmistrz Wadowic i Zofia Oszacka z Lanckorony.

W ciągu czterech lat o każdym z rządzących było głośno.

Cecylia Ślusarczyk jest w nietypowej sytuacji. Burmistrz Brzeszcz na stanowisku jest dopiero od kilku miesięcy. Fotel objęła po odwołanej w referendum Teresie Jankowskiej i spodobało jej się rządzenie. Nasi dziennikarze dowiedzieli się, że obecna szefowa gminy zamierza kandydować w jesiennych wyborach.

- Nie będzie miała łatwo, bo ludzie nie są chyba gotowi na taką politykę, jaką wprowadziła - mówi Antoni Mroczek z Brzeszcz. - Wszędzie chce oszczędzać: w przedszkolach łączy oddziały, likwiduje straż miejską. Wszystko to przynosi pieniądze gminie, ale jednocześnie denerwuje mieszkańców. A to oni będą przecież głosować. Chyba sama pod sobą dołki kopie - dodaje.

Głośno było także o heroicznej walce Zofii Oszackiej ze skutkami powodzi. Wójt gminy Lanckorona skradła serca poszkodowanych przez osuwiska w 2010 roku, kiedy sama działała, nosząc worki z piachem.

- Jestem wójtem, ale i mieszkańcem tych ziem. Nie mogłam postąpić inaczej. Tu liczyła się każda para rąk i każdy uratowany skrawek ziemi. Żywioł nie dzielił ludzi na szefów gminy i innych. Trzeba było ubrać gumiaki i w pocie czoła z mieszkańcami walczyć o powrót do rzeczywistości - mówiła kilka miesięcy po katastrofie Zofia Oszacka. Wójtowej udało się także "wyciągnąć" pieniądze z rządowej kasy na budowę trzech osiedli dla najbardziej poszkodowanych mieszkańców.

Kolejna kobieta, która na pewno nie pozostaje "szarą myszką" w urzędzie, to Ewa Filipiak. Nazywana przez wielu mieszkańców Wadowic "Carycą", rządzi ponad 20 lat. Nie wiadomo, czy będzie ubiegać się o fotel kolejny raz.

- Straciła zaufanie wielu ludzi, więc nie wiem, czy będzie miała poparcie - mówi Robert Rosomak z gminy Wadowice. - Było referendum, aby ją odwołać, jednak zawiodła frekwencja. Z tych co przyszli, prawie 100 proc. nie chciało jej dłużej na tym stanowisku - tłumaczy.

Burmistrzem, który działa prężniej, jest Zbigniew Biernat z Zatora. W jego gminie, w strefie aktywności gospodarczej, przedsiębiorcy inwestują miliony. Do końca 2015 r. powstanie tu kilkadziesiąt miejsc pracy i wielki park rozrywki.

Czy ta "czwórka" ma na swoim koncie także złamane obietnicy i stratę zaufania? Oceńcie sami.

Każdy może zagłosować na swego burmistrza czy wójta w dwojaki sposób: jeśli podoba Wam się styl jego rządzenia i uważacie, że powinien wygrać w przyszłych wyborach - zagłosujcie na "tak". Jeśli natomiast jesteście zdania, że szef Waszej gminy Was oszukał i nie wywiązał się z obietnic - zagłosujcie na "nie".

W naszym plebiscycie zwyciężą ci, którzy zdobędą najwięcej głosów pozytywnych i najmniej negatywnych. Zwycięzcę przedstawimy na łamach "Tygodnika Nad Sołą i Skawą".

Głosy można oddawać za pomocą SMS-ów, kupując e-wydanie "Gazety Krakowskiej". Wystarczy wysłać SMS na numer 72355. Jeśli chcemy oddać głos na TAK, w treści SMS-a należy wpisać OW (kropka) numer kandydata na którego chcemy oddać głos (kropka) TAK. Na przykład OW.1.TAK lub OW.10.TAK.
Tak samo zagłosujemy w przypadku, jeśli chcemy oddać negatywny głos na któregoś z kandydatów. Wówczas zamiast TAK piszemy NIE, na przykład OW.1.NIE lub OW.5.NIE. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Każdy może wysłać dowolną liczbę SMS-ów. Nazwiska kandydatów i przypisane im numery drukujemy przy ich zdjęciach.

Głosowanie potrwa do 24 marca.

Nagrodą dla zwycięzcy - włodarza, który zdobędzie najwięcej głosów na plus, będzie wywiad, który opublikujemy w "Tygodniku Nad Sołą i Skawą". Warto zaznaczyć, że w ostatecznej klasyfikacji, podczas liczenia głosów, od głosów na "tak" odejmiemy te na "nie". Ten wynik pozwoli sprawiedliwie wyłonić najlepszego. Nie zwlekaj i zagłosuj na swojego szefa gminy. To najwyższy czas na ocenę jego działalności.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska