Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Plener malarski „Przyleciały anioły do Starego Sącza". Dziś wernisaż [WIDEO]

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Dziś, czyli w środę 18 marca, kulminacja Pleneru Artystów Malarzy z Krakowa „Przyleciały Anioły do Starego Sącza". O godz. 11 w Internacie Międzyszkolnym przy ul. Daszyńskiego 19 wernisaż wystawy prac uczestników. Honory gospodyń pełnią inicjatorka i koordynatorka pleneru Karolina Szczepańska-Szczerba oraz dyrektorka internatu Lucyna Dybiec. Przyjść może tam każdy i będzie mile widzianym gościem.

WIDEO: Plener malarski „Przyleciały anioły do Starego Sącza"

Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

Zbigniew Palka przez prawie 36 lat współtworzył szatę graficzną "Gazety Krakowskiej". Zakończył już pracę zawodową i ma czas na realizowanie się jako artysta plastyk. Właśnie jest jednym z jedenaściorga uczestników dorocznego pleneru twórczego krakowskich artystów malarzy w Starym Sączu.

- Nasza artystyczne eskapady do grodzie świętej Kingi urządzamy od siedmiu lat - tłumaczy inicjatorka i koordynatorka plenerów, krakowianka Karolina Szczepańska-Szczerba. - Od samego początku naszym domem twórczym jest tam Internat Międzyszkolny, którego dyrektorka Lucyna Dubiec zapewnia nam noclegi i wyżywienie, a na wiele dni zamienia tę placówkę w niepowtarzalną galerię.

Według Karoliny Szczepańskiej-Szczerby ta internatowa ekspozycja tętni życiem całą dobę. Wśród obrazów rozwieszonych na ścianach oraz rozstawionych na sztalugach wedrują mieszkańcy internatu prowadzonego przez Starostwo Nowosądeckie. Uczniowie kilku szkół średnich regionu, którzy przybyli z różnych stron Polski i zdobywają wiedzę i umiejętności w wyjątkowych specjlnościach m.in. leśników, strażaków, policjantów, żołnierzy. Nawet sportowców.

- Plener to wyjątkowa okazja na bezpośredni długotrwały kontakt młodzieży z artystami już dojrzałymi i z ich wspaniałymi pracami - przekonuje Lucyna Dybiec. - Te obrazy udowadniają, że świat można postrzegać inaczej niż na pospiesznie robionych fotografiachWiele z tych dzieł pozostaje u nas na dłużej.

Artyści malarze, którzy na 10 dni pleneru przemieszali się z uczniami, aranżują interesujące zajęcia z młodzieżą. Nie tylko tą mieszkającą w Internacie. Na nietypowe lekcje plastyki wyruszają do szkół w gminach Stary Sącz i Nawojowa.

- Przy okazji pleneru odkrywamy jak bardzo interdyscyplinarne są powiązania rodzinne krakowskich artystów - mówi jedna z mieszkanek internatu, góralka z Podhala mająca wielką pasję śpiewania. - Dowiedziałam się, że dwoje malarzy, którzy mieszkają wśród nas, to bliscy krewni znanego piosenkarza Grzegorza Turnaua.Szkoda, że on nie przyjedzie zaśpiewać na wernisażu.

Zbigniew Palka na wernisażu będzie, ale zaraz po nim pospieszy do Krakowa. Musi tam uczestniczyć wernisażu wystawy o tematyce marynistycznej w galerii Stara Kotłownia, gdzie też prezentuje obrazy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska