W grupie 63 zawodników startujących w zawodach byli nie tylko Niemcy, Duńczycy, czy Holendrzy. Nie zabrakło uczestników z bardziej egzotycznych krajów, jak Uzbekistan czy Indie.
Złoty medal dla oświęcimian zdobyła Antonina Nagi, w kategorii niepełnosprawności S-4. Z kolei z brązowego medalu cieszyła się Nelly Nowakiewicz (S-12). To niespełna 11-letnia zawodniczka, więc trenerka Jadwiga Zieleńska-Starzec musiała złożyć specjalne pismo, żeby organizatorzy dopuścili ją do rywalizacji. - Z każdym rokiem poziom sportowy w rywalizacji niepełnosprawnych idzie w górę. Konkurencja jest coraz większa – zwraca uwagę trenerka oświęcimskich pływaków.
Ze złotego medalu cieszyła się sztafeta mieszana 4x50 metrów stylem dowolnym. Suma niepełnosprawności startujących w niej zawodników nie mogła przekroczyć 20 punktów niepełnosprawności. Walczyli w niej: Kamil Hankus, Małgorzata Pilch, Antonina Nagi i Dawid Bobrek.
- Jeśli w jednej kategorii niepełnosprawności było zbyt mało zawodników, wtedy łączono dwie – zwraca uwagę trener Zieleńska-Starzec. - Wówczas nasi zawodnicy byli w gorszej sytuacji z bardziej sprawnymi od siebie przeciwnikami. W naszej ekipie jest liczna grupa zawodników mających upośledzenia ruchowe.
Jednak wszyscy oświęcimianie spisali się bardzo dobrze, poprawiając swoje życiowe rezultaty. W klasyfikacji klubowej Start Oświęcim zajął 10. miejsce w stawce 37. walczących drużyn. Oświęcimianie pracują wyczynowo, trenując 3-4 razy w tygodniu. Stawiają sobie coraz wyższe cele. Nic dziwnego, że indywidualnie pływali na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. - Do ścigania się na długich dystansach trzeba być dobrze mieć za sobą solidne przygotowanie. Bardzo dobrze rokuje 12-letni Bartosz Szostak. Słowa uznania należą się każdemu, bo zawodnicy przede wszystkim pokonują swoje ograniczenia – podkreśla trenerka Zieleńska-Starzec.
To dlatego warto wymienić zawodników spoza medalowych pozycji. Tuż poza podium znaleźli się: Kamil Hankus (S-6), Dawid Bobrek (S-4) i Małgorzata Pilch (S-5). Z kolei na 10. miejscu uplasował się Wojciech Szyjka (S-9). Na 14. pozycji rywalizację zakończył Bartosz Szostak (S-10), a dwa „oczka” niżej znalazł się Oliwier Bilski (S-9).
- Grupa jest bardzo zdyscyplinowana. Zawodnicy lubią wspólnie ze sobą spędzać czas. To mądrzy i zdolni młodzi ludzie, niezwykle bardzo ambitni. Bezcenna jest pomoc rodziców, którzy podczas zawodów opiekują się całą grupą. Za okazaną pomoc i troskę należą im się słowa uznania – podkreśla trenerka oświęcimian, zapraszając jednocześnie każdego z dysfunkcją narządu ruchu, niedowidzącego, niesłyszącego.
- Co robią trenerzy Wisły z ostatnich lat? Od Musiała do Sobolewskiego
- Dawne gwiazdy krakowskiej piłki. Gdzie teraz grają?
- Hutnik Kraków. Najlepsza jedenastka wychowanków
- Sportowiec Małopolski 2019. Głosowanie zakończone!
- Cracovia. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
