To dopiero pierwszy start po kilku tygodniach ciężkiego treningu, więc nie spodziewano się rewelacyjnych wyników, ale zawodnicy podjęli wyzwanie rzucone im przez organizatorów. W oświęcimskiej imprezie szczególnie prestiżowe były zmagania na 400 metrów stylem zmiennym, najdłuższym dystansem zawodów otwarcia, bo w nich ścigano się przede wszystkim na krótkich dystansach.
Wśród kobiet wyzwaniem był wynik oświęcimianki Anety Chmelik, która 36 lat temu, będąc podopieczną Kazimierza Woźnickiego, obecnego prezesa MOZP, pokonała dystans 400 m stylem zmiennym w czasie 4.56,10. Dominika Kossakowska (SMS Oświęcim/AZS AWF Katowice) wymazała ten wynik z tabel z czasem 4.54,84, ustanawiając swój rekord życiowy. Za swój wyczyn odebrała nagrodę finansową ufundowaną przez wicewojewodę Zbigniewa Starca, który przed laty był trenerem, więc zna od podszewki ciężką pracę pływaków.
Z kolei wśród mężczyzn na 400 m stylem zmiennym wyzwaniem był aż 37-letni wynik Dariusza Wolnego ze Śląska Wrocław (4.21,33). Poprawił go zawodnik Unii Oświęcim Przemysław Suchański, uzyskując czas 4.19,73. Oświęcimian także dostał nagrodę finansową.
W pierwszych zawodach sezonu zawodnicy pływali niecodziennymi dla siebie stylami. Specjalizujący się w długich dystansach stylu dowolnego Michał Daszkiewicz męczył się w stylu klasycznym. W sztandarowym wyścigu na 400 m stylem zmiennym popłynął sobie...kraulem, narażając się na dyskwalifikację. Jednak zawodnicy ścigający się na co dzień w długich dystansach nie mieli szans odegrania znaczącej roli w imprezie sprinterskiej, więc pomyśleli już o kolejnych zawodach.
Byli zawodnicy, którzy byli zadowoleni ze swoich pierwszych występów. Jan Więzik cieszył się przede wszystkim ze startu na 100 m stylem dowolnym zajmując w nim 6. miejsce (53.25). - Do najniższego stopnia podium straciłem tylko sześć setnych sekundy – zwrócił uwagę utalentowany pływak.
W klasyfikacji medalowej zwyciężył AZS AWF Katowice, zdobywając 18 „krążków” (7 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych). Druga była Unia Oświęcim – 15 medali (7 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe), a trzeci SMS Galicja Kraków – 21 medali (4 złote, 7 srebrnych i 10 brązowych).
W klasyfikacji drużynowej (open) wygrał AZS AWF Katowice, wyprzedzając Unię Oświęcim i SMS Galicję Kraków. W grupie 14- i 15-latków triumfowała Unia Oświęcim przed SMS Galicją Kraków i AZS AWF Katowice. Z koeli wśród 13-latków wygrała Ósemka Oświęcim przed Galicją Kraków i Omegą Olkusz.
W klasyfikacji kobiet (open) najlepsza była Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice). Wyprzedziła klubową koleżankę Natalię Lewandowską i Oliwię Biernat (SMS Galicja Kraków).
Wśród dziewcząt 14- i 15-letnich wygrała Amelia Marek (Delfin Tarnów). Wyprzedziła Justynę Poznańską (SP 8 Chrzanów) i Paulę Gawron (SMS Galicja Kraków). Z kolei u 13-latków wygrała Julia Smurzyńska (SMS Galicja Kraków), wyprzedzając Aleksandrę Judę (Ósemka Oświęcim) i Helenę Jarosz (Omega Olkusz).
Wśród mężczyzn (open) wygrał Mateusz Dubas (SMS Oświęcim/AZS AWF Katowice). Za nim uplasował się Sebastian Ciastoń (AZS AWF Katowice), a trzeci był Przemysław Suchański (Unia Oświęcim).
W grupie chłopców 14- i 15-letnich zwyciężył oświęcimianin Michał Piela. Za nim uplasował się Paweł Kwiecień (AZS AWF Katowice), a trzeci był Filip Mordarski (SMS Galicja Kraków).
Z kolei wśród 13-latków najlepszy był Kamil Machulak (Ósemka Oświęcim). Za nim uplasował się tarnowianin Mikołaj Jurkiewicz, a na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Męderek z Omegi Olkusz.
Z kolei w punktacji Rudolpha (w niej porównywane są wyniki wszystkich kategorii wiekowych) najlepszy był oświęcimianin Michał Piela (15-latek), a wśród dziewcząt zwyciężyła 14-letnia Alicja Lubińska z Unii Oświęcim.
Autor: Jerzy Zaborski
- Tak przez lata zmieniały się koszulki piłkarzy Cracovii. Zdjęcia
- Koszulki Wisły. Tak zmieniały się przez lata ZDJĘCIA
- Najpiękniejsze piłkarki świata [ZDJĘCIA]
- Niezwykłe oprawy kibiców Wisły na meczu z Cracovią
- Andreea Hanca, żona piłkarza Cracovii, wykonała piękny gest
- Rekordowy Bieg Trzech Kopców, tysiące biegaczy na trasie
