MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po Światowych Dniach Młodzieży rachunków jest po brzegi

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Według wyliczeń Wieliczki przygotowanie terenu w Brzegach na wizytę młodych i papieża kosztowało 17,2 mln zł
Według wyliczeń Wieliczki przygotowanie terenu w Brzegach na wizytę młodych i papieża kosztowało 17,2 mln zł fot. Agnieszka Rogalska
Raport. Światowe Dni Młodzieży 2016 dawno już za nami, ale związane z tym wydarzeniem rozliczenia finansowe trwają nadal. Niektóre samorządy ciągle czekają na obiecane im dotacje. Sprawdziliśmy, ile kosztowało wielickie gminy i powiat goszczenie milionów pielgrzymów

Przed ŚDM 2016 Wieliczka planowała, że gminne wydatki związane z goszczeniem młodych z całego świata i organizacją uroczystości w Brzegach wyniosą ok. milion złotych. Skończyło się jednak na kwocie niemal trzykrotnie wyższej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wieliczce wypadła kilkumilionowa dziura w budżecie

Odwrotnie było w Niepołomicach, przynajmniej jeśli chodzi o koszty odbioru śmieci podczas ŚDM. Przed imprezą szacowano, że podczas wizyty pielgrzymów miasto wyda na tego typu usługi o 9000 zł więcej niż na co dzień.

Autor: Piotr Drabik

- Okazało się jednak, że pielgrzymi zostawili tak mało śmieci, że nasze opłaty za wywóz odpadów w ogóle nie wzrosły. Nie ponieśliśmy tu żadnych dodatkowych kosztów - twierdzi Szymon Urban z niepołomickiego Urzędu Miasta.

Wieliczka: drogie sprzątanie Brzegów

Porządkowanie terenu, gdzie odbyło się nocne czuwanie oraz msza kończąca ŚDM ciągle trwa. To już końcówka, ale trzeba jeszcze rozebrać tymczasowe obiekty, m.in. drogi. Policzono już natomiast, że tylko samo wywiezienie z Brzegów setek ton odpadów komunalnych, pozostałych po spotkaniu kosztowało 1,687 mln zł. - Wkład gminy wyniósł tu 337,6 tys. zł, a pozostałe koszty sprzątania zostały sfinansowane z dotacji przekazanej przez wojewodę - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Natomiast wszystkie wydatki związane z organizacją w Brzegach ŚDM przekroczyły 17 mln zł. Wieliczka wyłożyła tu 2,7 mln zł, a pozostałe koszty - 14,510 mln zł - pokryły dotacje ze Skarbu Państwa. Dofinansowanie przeznaczono m.in. na: przebudowę placu w Brzegach na lądowisko dla papieskiego śmigłowca (1,550 mln zł), budowę drogi dojazdowej oraz oświetlenia pomiędzy rzekami Serafa i Drwinia (998 tys. zł) oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ŚDM, czyli wykonanie tymczasowych dojść, nasypów, mostów i innej tego typu infrastruktury (łącznie ponad 7,7 mln zł).

Burmistrz Wieliczki zapewnia, że wszystkie te dotacje są już w budżecie gminy. - Dostaliśmy od wojewody także 75 tys. zł na pokrycie kosztów goszczenia pielgrzymów w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej - wylicza Artur Kozioł.

Gmina otrzymała również 1,1 mln zł od Komitetu Organizacyjnego ŚDM - na pokrycie części kosztów przeniesienia słupów wysokiego napięcia, co wykonano w Brzegach latem tego roku. Inwestycja ta pochłonęła w sumie 3,1 mln zł brutto (Wieliczka ma odzyskać z tej kwoty Vat). Artur Kozioł twierdzi, że wydatki gminy na to przedsięwzięcie będą zmniejszone jeszcze o 750 tys. zł. Taką kwotę ma wpłacić do budżetu gminy w najbliższym czasie firma 7r Logistic (inwestor na wielickim obszarze przemysłowym, przeniesienie słupów wysokiego napięcia leżało również w jego interesie).

Pozostałe wielickie gminy: najwięcej wydał Gdów

Wizyta blisko 2000 uczestników ŚDM w gdowskim rejonie kosztowała ok. 90 tys. zł. - Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na ustawienie dodatkowych przenośnych toalet, sprzątanie i wywóz śmieci, przygotowanie folderów turystycznych i map dla pielgrzymów, zapewnienie nagłośniania na scenie na Zarabiu (podczas ŚDM odbywał się tam tzw. festiwal młodych - red.) oraz pokrycie kosztów mediów w budynkach komunalnych, w których mieszkali pielgrzymi - wylicza Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Czytaj:
Światowe Dni Młodzieży kosztowały Kraków 8 mln zł [WIDEO]
"Martwi mnie, gdy widzę ludzi, którzy rzucili ręcznik, zanim rozpoczęli walkę" [CYTATY FRANCISZKA]
Gratulacje za Światowe Dni Młodzieży

Gdów otrzymał na razie 12 tys. zł dotacji ze Skarbu Państwa, na pokrycie części kosztów zaopatrzenia w wodę, utrzymania czystości itp. w czasie ŚDM. Do budżetu gminy powinno trafić jeszcze ok. 27 tys. zł dofinansowania z tego tytułu. Wojewoda obiecał, że fundusze te będą przekazane z rezerwy oświatowej (jako zwiększona subwencja dla gminnych szkół).

Niepołomice wydały łącznie niespełna 24 tys. zł. Mniej więcej połowa tej kwoty powinna wrócić jednak do gminnego budżetu. - Staramy się o zwrot tych pieniędzy w ramach zwiększenia subwencji oświatowej. Pisma w tej sprawie poszły do Ministerstwa Edukacji - mówi Szymon Urban.

Kłaj ugościł uczestników ŚDM za 82,6 tys. zł. Największą pozycję w tych wydatkach stanowi 73,5 tys. zł przeznaczone na remonty i inne prace związane z przygotowaniem szkół dla pielgrzymów. Fundusze te mają wrócić go gminy w ramach zwiększonej subwencji oświatowej.

Koszty Biskupic związane z utrzymaniem szkół, w których mieszkali pielgrzymi to 16,3 tys. zł (kwota ta zostać przekazana gminie z rezerwy oświatowej). - Natomiast dodatkowe sprzątanie podczas ŚDM kosztowało 1350 zł. Tu wojewoda przekazał już 1080 zł dofinansowania - zapewnia Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Powiat: naprawiali pilnie drogę. Dostali dotację

Dla starostwa najkosztowniejszą inwestycją związaną z ŚDM 2016 była prowadzona w lipcu tego roku w trybie pilnym naprawa drogi Brzegi-Grabie. Inwestycja kosztowała 465,2 tys. zł, a większość tej kwoty - 372,1 tys. zł - pokryło dofinansowanie z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W budżecie powiatu jest już także 98,3 tys. zł dotacji od wojewody na warte w sumie 123 tys. zł - organizację ruchu (znaki, światła, bariery itp.) podczas ŚDM oraz przygotowanie projektu zastępczej organizacji ruchu w tym okresie.

Powiat wydał też 18 tys. zł na przygotowanie materiałów promocyjnych, m.in. flag z wizerunkiem św. Kingi (gadżety te są wykorzystywane także po ŚDM) oraz przekazał w czerwcu tego roku gdowskiej parafii 6000 zł dotacji na organizację imprezy, promującej ŚDM.

14,5 - Tyle mln zł przekazał Wieliczce wojewoda na przygotowanie terenu w Brzegach na ŚDM. Gmina dołożyła do tego jeszcze własne 2,7 mln zł

90- Tyle tys. zł kosztowało gminę Gdów goszczenie u siebie blisko 2000 pielgrzymów. Na razie wojewoda zrefundował te wydatki kwotą 12 tys. zł

1,68- Tyle mln zł kosztowało sprzątanie śmieci, które pozostały w Brzegach po wizycie ponad 2,5 milona pielgrzymów z całego świata

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po Światowych Dniach Młodzieży rachunków jest po brzegi - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska