Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po światowych scenach pora na Kraków. Agnieszka Rehlis, znana śpiewaczka operowa wystąpi na niezwykłym koncercie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Mezzosopranistka Agnieszka Rehlis wystąpi w Krakowie w koncercie charytatywnym na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie
Mezzosopranistka Agnieszka Rehlis wystąpi w Krakowie w koncercie charytatywnym na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie materiały prasowe
Najczęściej można ją usłyszeć na wielkich scenach operowych Europy, 28 stycznia światowej sławy mezzosopranistka Agnieszka Rehlis wystąpi w Krakowie na jedynym koncercie - charytatywnych "Kolędach do Nieba" dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Tego wieczoru w Teatrze im. Słowackiego artystce towarzyszyć będzie Krzysztof Meisinger. - To wielkie wyróżnienie i wielka potrzeba serca - mówi artystka o swoim krakowskim występie.

Po największych scenach świata wreszcie w Krakowie. Dawno tu Pani nie było.
Rzeczywiście, dawno mnie w Krakowie nie było, ostatni raz występowałam tu w 2020 roku w Filharmonii Krakowskiej.

W Polsce też nieczęsto można Panią ostatnio usłyszeć.
To prawda, w minionym roku zaledwie kilka razy pojawiłam się na polskich scenach. 2023 rok zamknęłam występem w "Aidzie" Verdiego w Teatrze Wielkim, jesienią zaśpiewałam "Jutrznię" Krzysztofa Pendereckiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, a wcześniej jeszcze zasiadałam w jury Konkursu Wokalnego im Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy - można więc powiedzieć, że w ubiegłym roku nieco odświeżyłam kontakty z Polską, ale w moim kalendarzu na najbliższy rok nie ma zbyt wielu wydarzeń na rodzimych scenach. Jeśli chodzi o koncerty w Polsce, 3 lutego ponownie pojawię się w "Aidzie" w Teatrze Wielkim jako Amneris ze wspaniałą sopranistką Ewą Płonką w partii Aidy. W Warszawie będzie można mnie usłyszeć ponownie w maju, w sierpniu wystąpię podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa. W tym roku w Polsce będzie można mnie usłyszeć również w "Strasznym dworze" - zadebiutuję w roli Cześnikowej, będzie to więc wyzwanie, ale też jest to idealna partia dla mojego głosu. "Straszny dwór" to opera bardzo dla mnie szczególna - debiutowałam w niej na scenie w roli Jadwigi na deskach Opery Wrocławskiej. To plany na polskie występy w 2024 roku - zdecydowanie częściej w najbliższych latach będę się pojawiać na europejskich scenach.

Zapowiada się pracowity rok.
Od kilku lat mój kalendarz jest ściśle wypełniony, tak będzie i w tym roku - w lutym wyjadę z domu, by wrócić do niego po trzech miesiącach, ale będą to naprawdę fantastyczne wydarzenia. Najpierw wykonam - kolejny już raz - "Requiem" Verdiego w Zurich Opera House, potem Salzburski Festiwal Wielkanocny i mój debiut jako Cieca w operze "Gioconada" Ponchiellego. Do tej pory wykonywałam w tej operze partię Laury. Mogę się pochwalić, że będzie to debiut u boku takich gwiazd jak Anna Netrebko i Jonas Kaufmann pod dyrekcją maestro Antonio Pappano. Chyba mogę powiedzieć, że to najważniejszy spektakl w mojej dotychczasowej karierze. Potem znowu debiut w roli Ulryki w "Balu maskowym" Verdiego wystawianym w Walencji, a we wrześniu jedziemy z Teatrem Wielkim z "Aidą" do Dubaju.

Ważnych wydarzeń muzycznych nie brakowało również w ostatnich latach w pani kalendarzu.
Tak, dużo się działo w mojej karierze zawodowej, że wymienię choćby wspomniany już debiut u boku Jonasa Kaufmanna w roli Laury w operze "Gioconda" na deskach opery w Sydney w sierpniu zeszłego roku.

Wielkie nazwiska, znakomite sceny, a jednak koncert, który sprowadzi Panią do Krakowa określiła Pani jako jeden z najważniejszych w życiu.
To wielkie wyróżnienie i wielka potrzeba serca. "Kolędy do nieba", bo o tym koncercie mowa, to wydarzenie charytatywne. Zaśpiewałam już kilka koncertów, z których dochód przeznaczony był na wsparcie potrzebujących - zawsze jest to dla mnie wydarzenie szczególne. Staram się też pomagać prywatnie, wspierać potrzebujących i rozmaite inicjatywy, które służą pomocą, ale tego rodzaju koncert naprawdę ma szczególny wymiar, ponieważ wypływa także z mojej wewnętrznej potrzeby. Mogę nie tylko wesprzeć inicjatywę, ale też podzielić się z publicznością moim czasem i talentem. W "Kolędach do nieba" wezmę udział na zaproszenie pani Jolanty Janus i jestem niezmiernie szczęśliwa, że udało się w tym wypełnionym kalendarzu znaleźć termin, by wystąpić w Krakowie. Dochód z biletów na koncert zostanie przeznaczony na wsparcie szpitala.

Krakowska publiczność usłyszy Panią z towarzyszeniem Krzysztofa Meisingera.
To kolejny nasz wspólny projekt. Od 2014 roku staramy się razem koncertować, ale z powodu naszych zobowiązań artystycznych, tych wspólnych występów jest coraz mniej. Zarówno ja, jak i Krzysztof Meisinger bardzo chcieliśmy wspólnie wystąpić w Krakowie podczas tego koncertu.

Verdi, Wagner - podkreśla się, że wykonuje Pani bardzo różnorodny repertuar. Co usłyszymy w Krakowie?
To będzie szczególne spotkanie także dlatego, że będzie to występ kameralny - w Polsce nie zdarzają się one szczególnie często, a ja bardzo lubię tego rodzaju występy, ponieważ na co dzień wykonuję repertuar z towarzyszeniem pełnej orkiestry i chóru. Takie występy to zupełnie inne wyzwania dla artysty. Na pewno wykonamy "Pieśni nocą śpiewane" Bartłomieja Marusika, który skomponował te utwory specjalnie dla Krzysztofa i dla mnie.

Początek troku to czas życzeń, czego Pani życzyć przy tak wypełnionym kalendarzu?
Bardzo się cieszę z tych wszystkich wydarzeń zawodowych, które czekają mnie w tym roku i jestem za nie bardzo wdzięczna, jeśli czegoś bym sobie życzyła to czasu, który będę mogła spędzić z bliskimi. Tego dziś najbardziej mi brakuje.

Koncert "Kolędy do Nieba" odbędzie się 28 stycznia o godz. 17.00 w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Bilety na wydarzenie dostępne na stronie internetowej kupbilecik.pl, w Filmotechnice (Rynek Główny 9) i punktach Info Krakow (ul. św. Jana oraz w Pawilonie Wyspiańskiego na Pl. Wszystkich Świętych) oraz Sklepach Riff i Księgarni PWM (ul. Piłsudskiego 3/1). Każdy bilet zakupiony przez słuchacza jubileuszowej edycji projektu to cegiełka - udział w zakupie sprzętu medycznego ratującego życie bardzo chorym dzieciom.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska