W Tatry wkracza wiosna, a to oznacza, że w na turystów i narciarzy czekają ograniczenia. Są one podyktowane względami ochrony przyrody.
- Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje na terenie Tatr zakaz poruszania się po zmroku aż do świtu - informuje TPN. Jak dodają przyrodnicy, lista gatunków prowadzących nocny tryb życia jest bardzo długa. To większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Z kolei dla gatunków „dziennych", w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale jednocześnie wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa).
- W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody (cietrzewie i głuszce odbywają toki), a ciężarne samice przygotowują się do porodu - dodają przyrodnicy. - Ograniczenie poruszania się nocą ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne - zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), a blisko 96 proc. powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Sytuacja zwierząt nie jest komfortowa.
Dodatkowo od 1 marca zamknięte zostały drogi wspinaczkowe i do uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Kazalnicy Cubryńskiej. Powodem jest pojawienie się tam gniazd sokoła.
- Od 3 marca do 31 lipca zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie zjazdowe udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarze: Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego - informuje TPN.
Drogi wspinaczkowe zostaną ponownie otwarte, gdy sokoli przychówek bezpiecznie opuści gniazdo.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
