https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pociągi wróciły na tory, Nowy Targ stanął w korku. Chcą zbudować tunel pod torami

Łukasz Bobek
Przejazd kolejowy na ul. Ludźmierskiej. Gdy wróciły pociągi na tory do Zakopanego - ulica ta stanęła w korkach
Przejazd kolejowy na ul. Ludźmierskiej. Gdy wróciły pociągi na tory do Zakopanego - ulica ta stanęła w korkach Google Maps
Na kolejową zakopiankę wróciły pociągu, a do Nowego Targu… korki. Wraz z pojawieniem się pociągów na torach, znów korkuje się ulica Ludźmierska w Nowym Targu. Wszystko dlatego, że droga – główna szosa wjazdowa do miasta od strony zachodniej – przecina tory kolejowe. Za każdym razem gdy jedzie pociąg, kierowcy muszą się zatrzymać. Dlatego Zarząd Dróg Wojewódzkich chce wybudować tunel drogowy pod torami.

Problem na ulicy Ludźmierskiej jest spory. Tym bardziej, że w tej części miasta są duże centra handlowe. Z drugiej strony ulica ta stanowi wlot do miasta od zachodniej strony.

By rozwiązać ten problem, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie (ul. Ludźmierska to droga wojewódzka), chce przebudować skrzyżowanie ulicy z linią kolejową.

- To bardzo trudny obszar, bardzo mocno zabudowane centrum Nowego Targu. No i kolidująca droga z linią kolejową. Dlatego pracujemy nad przebudową tego skrzyżowania – mówiła niedawno na Międzynarodowy Forum Górskim Katarzyna Węgrzyn Madeja, dyrektor ZDW w Krakowie. - Obecnie wybrany został wariant z rozwiązaniem wielopoziomowym. Uzyskujemy na niego w tej chwili decyzję środowiskową. Wartość inwestycji szacujemy na ok. 60 milionów złotych.

ZDW planuje, że pod koniec 2023 roku uzyska decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Potem przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wtedy po stronie firmy, która wygra przetarg, będzie nie tylko wykonanie projektu budowlanego, ale także uzyskanie pozwolenia na budowę i finalnie zbudowanie nowego skrzyżowania.

Preferowana koncepcja zakłada budowę tunelu drogowego pod torami. W ramach inwestycji miałoby powstać ronda w rejonie skrętów do centrów handlowych.

Na razie nie wiadomo kiedy ewentualnie mogłaby rozpocząć się budowa nowego skrzyżowania.

Mieszkańcy zakopiańskich Krzeptówek blokują budowę masztu telefonii komórkowej. We wtorek na miejscu interweniowała policja i straż miejska. Doszło do przepychanek.

Przepychanki i interwencja policji. Mieszkańcy Zakopanego ni...

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska