FLESZ - To koniec pracy zdalnej? Firmy chcą powrotu do biur

Letnia szkoła dla redaktorek i redaktorów
Już 2 lipca rozpoczną się pierwsze zajęcia weekendowe Szkoły Redaktorskiej, na którą zapraszamy razem z autorką programu – Magdaleną Budzińską, redaktorką książek m.in. Andrzeja Stasiuka, Mikołaja Grynberga, Miry Marcinów czy Ingi Iwasiów, a przy tym zastępczynią redaktorki naczelnej Wydawnictwa Czarne.
Kurs jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek. Uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć warsztat, dyskutować o specyfice pracy redaktora, a także otrzymają szczegółowe informacje nt. procesu i narzędzi, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką.
Dowiedzą się na czym polega analiza strukturalna tekstu i prowadzenie książek, a także na czym polega inicjowanie tytułów w wydawnictwie. Skupią się także na praktycznych wskazówkach dotyczących redakcji konkretnych gatunków literackich (esej, powieść gatunkowa, literatura piękna, przekład literacki), a także na kwestiach prawno-autorskich.
Dwanaścioro uczestników będzie szlifować swoje umiejętności pod okiem najlepszych redaktorów w Polsce: Filipa Modrzejewskiego (Agora), Małgorzaty Szczurek (Karakter), Elżbiety Kalinowskiej (W.A.B), Dariusza Sośnickiego (Ossolineum), Magdaleny Budzińskiej oraz Przemysława Pełki (Czarne) i innych.
Weekendowe zjazdy odbędą się w następujących dniach 2-3 lipca, 6-7 lipca, 3-4 września, 24-25 września, 1-2 października, 29-30 października. Zakończenie kursu nastąpi podczas Festiwalu Conrada, w trakcie Kongresu Książki, podczas którego absolwenci Szkoły będą mogli spotkać się z innymi przedstawicielami branży książki, a także wysłuchać wykładów mistrzowskich czołowych twórców i redaktorów.
Kandydaci i kandydatki powinni przygotować list motywacyjny i CV ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy. Trzeba je wysyłać na adres [email protected] do 22 czerwca. Zajęcia będą odbywać się na żywo, w Pałacu Potockich w Krakowie. Więcej informacji na temat kursu można znaleźć na stronie www.pisz.miastoliteratury.pl
Weekendowe warsztaty pisania
26 czerwca w Pałacu Potockich zagości Dominika Słowik, autorka m.in. powieści Zimowla (Znak 2019) i zbioru opowiadań Samosiejki (Wydawnictwo Literackie 2021) oraz laureatka Paszportu Polityki. Podczas warsztatów zatytułowanych "Jak odnaleźć głos postaci?" pisarka przybliży tajniki pisania dialogów. Warsztaty są skierowane są do osób początkujących, jak i tych, które posiadają już doświadczenie pisarskie. Zapisy trwają na stronie https://kbfbilety.krakow.pl
W internecie można już zapoznać się z "Antologią tekstów", będącej uwieńczeniem pięciomiesięcznego Kursu Pisania Powieści 2021/2022 Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Podczas dziesięciu weekendów grupa początkujących pisarzy i pisarek szlifowała swoje pomysły na powieść pod okiem specjalistów, a efekty tej pracy prezentujemy w antologii dostępnej na stronie http://pisz.miastoliteratury.pl/antologie/
W czerwcu ukaże się debiutancka książka Olgi Górskiej, absolwentki ostatniej edycji Kursu Pisania Powieści. "Nie wszyscy pójdziemy do raju" to duchologiczna wyprawa do lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, a także przenikliwa analiza klasowo-płciowej tożsamości. Za publikację odpowiada Wydawnictwo Drzazgi.
Organizatorzy przypominają również również o trwającym "Solarpunkowym Konkursie Fikcji Klimatycznej", skierowanym do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz młodych dorosłych do 27. roku życia. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać pracę literacką napisaną w konwencji science-fiction lub fikcyjnego reportażu, przedstawiającą rozwój akcji umożliwiającej prezentację futurystycznej wizji dotyczącej klimatu.
Organizatorzy czekają na prace pod adresem [email protected] do 24 lipca. Konkurs jest realizowany w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Bomba Megabitowa. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie http://miastoliteratury.pl/wez-udzial-w-solarpunkowym-konkursie-fikcji-klimatycznej-dla-dzieci-i-mlodziezy
Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa.
Więcej informacji na stronie: http://pisz.miastoliteratury.pl/
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Grzybobranie to stan umysłu! Zobacz najlepsze MEMY o grzybiarzach i zbieraniu grzybów
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia MEMY
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Jarosław Kaczyński wicepremierem? Zobacz najlepsze MEMY
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]