Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod katedrą w Tarnowie znajduje się siedem krypt, w których przez wieki chowano duchownych i świeckich. Do jednej z nich można zejść

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Krypta biskupów jest jedną z siedmiu, która znajduje się pod posadzką tarnowskiej katedry. Przez większość roku jest ona zamknięta
Krypta biskupów jest jedną z siedmiu, która znajduje się pod posadzką tarnowskiej katedry. Przez większość roku jest ona zamknięta Paweł Chwał
W podziemiach tarnowskiej katedry zwiedzać można jedną z podziemnych krypt. Do niedostępnego zwykle miejsca można zejść przez cały listopad, aby pomodlić się przy grobach pochowanych w niej biskupów tarnowskich oraz prepozyta kolegiaty katedralnej.

Krypta pod dawną kaplicą św. Anny katedry w Tarnowie

Wejście do krypty znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego, w tylnej części katedry – pod dawną kaplicą św. Anny w nawie północnej. Spoczywają w niej: ks. Andrzej Tarło - prepozyt kolegiaty katedralnej zmarły w 1642 roku, bp Józef Grzegorz Wojtarowicz - biskup tarnowski w latach 1840-1850 oraz arcybiskup Jerzy Ablewicz - biskup tarnowski w latach 1962-1990. W 2009 r. do krypty przeniesiono szczątki dwóch biskupów tarnowskich Franciszka Lisowskiego (zm. 1939 r.) i Jana Stepy (zm. 1959 r.).

Choć krypta nie jest cmentarzem, to nawiedzający ją w oktawie Wszystkich Świętych, spełniają jeden z warunków koniecznych do uzyskania odpustu zupełnego dla bliskich zmarłych.

Kto jest pochowany pod katedrą w Tarnowie?

Pozostałych sześć krypt pod katedrą jest zamkniętych. Przez wieki byli tam grzebani mieszkańcy Tarnowa, tak świeccy, jak i duchowni.

Dwie z nich znajdują się w prezbiterium - pod pomnikami: Tarnowskich (zachowała się prawdopodobnie trumna hetmana Jana Tarnowskiego, obita czerwoną skórą z metalowymi cekinami) i Ostrogskich z dojściem od nawy południowej (zachowały się w niej dwie cynowe trumny księcia Janusza i jego żony Zuzanny).

Kolejne dwie – również Tarnowskich – są pod dawną kaplicą Rozesłania Apostołów. Piąta mieści się pod nawą główną, a szósta, w dawnej kaplicy św. Krzyża. Spoczywają w nich dawni mieszczanie i duchowni. Wszystkie są murowane z cegły i sklepione kolebkowo.

Tarnowska bazylika słynie również z monumentalnych nagrobków dawnych panów Tarnowa.

Największe z nich – przedstawicieli rodu Tarnowskich i Ostrogskich znajdują się po obu stronach prezbiterium i uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki takich mistrzów jak: Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister.

Z kolei pomnik grobowy Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, pierwszej żony hetmana Jana Tarnowskiego uznawany jest przez historyków sztuki za jedną z najpiękniejszych rzeźb w Europie, przedstawiających kobietę doby Renesansu.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska