Czytaj także: Krakowianie skarżą się na bilety czasowe
Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, przygotował projekt uratowania sądu w gminie. Chce utworzyć wydział rodzinny, co pozwoli zwiększyć zatrudnienie.
Kozioł rozmawiał o tym z Jarosławem Gowinem, ministrem sprawiedliwości. Usłyszał w resorcie, że ostateczne decyzje zapadną w marcu.
W wielickim sądzie pracuje 14 sędziów, placówce zatem brakuje jednego etatu, by uratować się przed likwidacją. A wydział rodzinny, zdaniem mieszkańców, w Wieliczce jest wręcz niezbędny. - Sprawdziliśmy, że aż 30 proc. spraw rozpatrywanych w wydziale III rodzinnym i nieletnich Sądu Rejonowego Kraków - Podgórze, dotyczy mieszkańców powiatu wielickiego - mówi Artur Kozioł. - I będzie ich coraz więcej, gdyż gmina się rozrasta. Jeszcze w 2008 r. mieliśmy 42 tys. mieszkańców, teraz już 52 tys.! Rocznie rozpatruje się w naszym sądzie 30 tys. spraw, o 4 tys. więcej niż w 2008 r.! Po co nasi mieszkańcy mają gdzieś jeździć? - zastanawia się burmistrz.
Kozioł dodaje, że jeśli jest potrzebna nowa lokalizacja dla sądu w Wieliczce, jest gotów przekazać nieodpłatnie działkę gminną w pobliżu dotychczasowej siedziby. - Popierają go radni i mieszkańcy, którzy obawiają się, że likwidacja sądu w Wieliczce spowoduje utrudnienia w dostępie do kuratorów sądowych, a przeniesienie go do Krakowa wydłuży czas rozpatrywania spraw. A to wiąże się z dodatkowymi kosztami i dojazdami.
Miechów też nie siedzi bezczynnie. Radni, starosta i burmistrz Miechowa napisali list protestacyjny do ministra sprawiedliwości. O decyzji likwidacji zadecydował fakt, że w miechowskim sądzie jest tylko siedem etatów sędziowskich. - Taki argument nas nie przekonuje - podkreśla Ryszard Nasada, rzecznik starostwa.
Miechowski sąd ma być przekształcony w Wydział Zamiejscowy SR w Olkuszu. - W niektórych sprawach trzeba będzie jeździć do Olkusza. To bez sensu. Już bliżej nam do Krakowa - zauważa Nasada. Dodaje, że ministerstwo chce zaoszczędzić, ale będą to oszczędności pozorne. - Przynajmniej dwa razy w tygodniu trzeba będzie przewozić dokumenty. Konieczna będzie zmiana tablic, pieczątek, dokumentów. To wszystko kosztuje - podkreśla.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!