FLESZ - Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

Joanna Wnuk-Nazarowa należy do grona najwybitniejszych twórców i animatorów polskiej kultury muzycznej. Kompozytorka, dyrygentka, pedagog, w latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki, od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Punktem wyjścia dla filmu „Pod presją dźwięku i słowa” – opowieści obejmującej najważniejsze wydarzenia z życia zawodowego, artystycznego i prywatnego artystki – są przygotowania do premiery jej najnowszego dzieła – opery „Wanda”, której światowa prapremiera odbyła się 10 września 2021 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.
W filmie zostały wykorzystane liczne, unikatowe materiały archiwalne dokumentujące dzieje polskiej kultury muzycznej, pochodzące m.in. ze zbiorów Telewizji Polskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nie zabraknie też opowieści o życiu artystycznym Joanny Wnuk-Nazarowej i trudnych losach jej rodziny, na której swoje piętno odcisnęła II wojna światowa i lata PRL-u. Widzowie poznają również szczegóły przyjaźni artystki z Maestro Krzysztofem Pendereckim.
Twórcy filmu odwiedzili najważniejsze miasta w życiu artystki, m.in.: Gdynię – miejsce jej urodzenia z budzącym wspomnienia „Darem Młodzieży”; Sopot i jej rodzinny dom, którego gościem bywał Zbigniew Herbert; Kraków, w którym studiowała i uczyła na Akademii Muzycznej, prowadziła Filharmonię Krakowską i pracowała w Teatrze Ludowym i Teatrze Starym; Warszawę, gdzie pracowała jako minister kultury i sztuki oraz uczestniczyła w najważniejszych muzycznych wydarzeniach jako dyrygentka i publicystka, a także Katowice – miejsce aktywności Joanny Wnuk-Nazarowej na stanowisku dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.