https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod Tarnowem powstają baseny termalne. Co na to Bukowina?

Paweł Chwał
Termy w Wierzchosławicach mają konkurować z basenami w Bukowinie Tatrzańskiej (na zdjęciu)  o gości m.in. z Krakowa
Termy w Wierzchosławicach mają konkurować z basenami w Bukowinie Tatrzańskiej (na zdjęciu) o gości m.in. z Krakowa wojciech matusik
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za dwa, góra trzy lata będziemy kąpać się w basenach geotermalnych w Lasach Wierzchosławickich. Podtarnowska gmina rozpoczyna przygotowywaną od dekady inwestycję. Docelowo ma być ona konkurencją dla term w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej.

Odwiert, który wykonany zostanie w Bobrownikach Małych, w miejscu, które dokładnie wytypowali pracownicy Polskiej Akademii Nauk, będzie jednym z najgłębszych w Polsce, dotrze 3600 metrów w głąb ziemi.

- Celowo będzie on tak głęboki, gdyż chcemy dowiercić się do pokładów gorącej wody o temperaturze nawet 120 stopni Celsjusza - mówi Wiesław Rajski, wójt Wierzchosławic.

Gmina chce w pierwszej kolejności wykorzystywać gorące źródła do produkcji energii elektrycznej, a także tłoczyć wodę do pobliskiego Tarnowa, gdzie mogłaby być wykorzystywana do ogrzewania mieszkań przez MPEC, bądź w procesach produkcyjnych w Zakładach Azotowych.

Z jej zasobów mają korzystać także właściciele okolicznych szklarni, a na samym końcu trafiać ma ona do basenów termalnych. Przygotowana przez samorząd koncepcja zakłada powstanie 20 tysięcy metrów kwa-dratowych niecek w Lasach Wierzchosławickich, w których można będzie zażywać różnego rodzaju atrakcji wodnych.

Gmina zdobyła już wszystkie wymagane pozwolenia i niezbędną koncesję na wykonanie odwiertu. Może liczyć też na ponad 11 milionów złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, co starczyć ma na sfinansowanie połowy od-wiertu. Drugie tyle wyłożyć ma prywatny inwestor, którego wyłonić ma ogłoszony na dniach przetarg.

- Jestem pewien, że chętni się zgłoszą. Ta inwestycja gwarantuje bowiem szybki zwrot wyłożonych pieniędzy i spore zyski - mówi Wiesław Rajski. Te będą nawet wówczas, gdyby okazało się, że temperatura wody, do której dokopią się, jest nieco niższa niż zakładano lub gdyby natrafiono na inne pokłady, np. ropy czy gazu.

Wzorem Wierzchosławic poszukiwania wód geotermalnych rozpoczął także sąsiedni Radłów. Własny ośrodek termalny marzy się także Pilznu, gdzie już w 1987 roku wykonano próbny odwiert na głębokość ponad 2 tys. m. Potwierdził on występowanie wody o temp. 55 stopni C, idealnej do basenów. Gmina szuka teraz inwestora, który wyłożyłby 6,5 mln zł, aby wybudować ośrodek. Wyliczyła, że koszty te zwróciłyby się w ciągu 10 lat.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

W szpitalu zlekceważono zgwałconą pacjentkę? Prokuratura sprawdza

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pytek
dać + czy - , pod tekstem "kto na tym zarobi? " mister Obiektywny ???
a
adax
nie jestem zwolennikiem Wójta ale też nie jestem jego przeciwnikiem. zauważmy tylko ile się zmieniło odkąd zaczął być wójtem. jak bardzo nasza gmina się zmieniła na lepsze.
bukowina tatrzańska ma problemy? chyba z za dużą liczbą osób na basenach. Ciekawe czy autor był na chociaż jednym takim basenie...
O
Obiektywny
Podobno w Gminie Wierzchoslawice, wiekszosc™ inwestycji zarowno prywatnych jak i gminnych odbywa sie przy sporym zysku prywatnym wojta i jego swity.Tak bylo wprzypadku dzialki obok Urzedu ktora wojt kupil i sprzedal‚ z zyskiem prywatnie a nie dal‚ zarobic Gminie.
Tak samo z panelami slonecznymi.Tuz przed budowa elektrowni na terenie Gminy powstala firma ktora takowe produkuje.W KRS wpisana jest kobieta ktora nazywa sie tak samo jak zona wojjta

www.imsig.pl/pozycja/2011/201/KRS/213974,PVTEC_POLSKA_SP%C3%93%C5%81KA_Z_OGRANICZON%C4%84_ODPOWIEDZIALNO%C5%9ACI%C4%84

Nie jestem znawca tych tematow ale mnie nie przekonuja takie inwestycje.Ciekawe czy nasi samorzadowcy inwestowaliby prywatnie w interes ktory ma sie wrocic po 10 czy 20 latach zastawiajac przy tym swoje nieruchomosci tak jak to ma w przypadku majatku Gminy. Nikt zreszta mieszkancom badan ani prognoz nie przedstawil.
Poza tym kto dzieli pieniadze na te badania ? Radlow, Wierzchoslawice, Pilzno -za chwile ktos jeszcze wyskoczy.Tylko po co skoro przyklad Bukowiny pokazuje źe jeden taki osrodek ma problemy a co dopiero kilka.

Ale o tym w Gazecie Krakowskiej nie przeczytamy
W
Wieśmak
Chcę popływać w termach :)
D
Darek
Banda idiotów. Może by najpierw zbadać rynek. Dla przykładu Azoty mają znaczne nadwyżki ciepła i sprzedają go do MPEC-u. Na Azotach ciepło jest odpadem a nie surowcem.
n
nemo2
Na pewno przyrost naturalny w gminie wzrośnie, szkoły zatrudnią nowych nauczycieli, jak dzieciaki dorosną to wybudują nowe domy, firmy budowlane zatrudnią nowych murarzy, gmina naliczy nowe podatki, budżet wzrośnie, będą pieniądze na nowych urzędników. W parę zasilimy Tarnów, Kraków a jak się dobrze nadmiemy to może i do Kielc wystarczy.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska