Góralski Karnawał od lat cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno grup folklorystycznych, jak ii widzów. Co roku w połowie lutego ciągną do Bukowiny rzesze ludzi spragnionych występów, muzyki, tańca i śpiewu. Karnawał to bowiem ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, konkurs tańca zbójnickiego i par solowych. Zobaczyć i posłuchać można tak folkloru nie tylko górali z Podhala, Spisza, Orawy czy Pienin, ale i folkloru z innych zakątków Polski.
- Góralski Karnawał w tym roku będzie wyjątkowy przez pandemię. Odbędzie się on w wersji online. Już wiemy, że zespoły kolędnicze kwalifikują się, wysyłają nam swoje nagrania, by się zaprezentować publiczności siedzącej przed monitorami komputerów. Od 11 do 14 lutego będziemy mieli okazję śledzić te konkursowe zmagania. Będą także przygotowane filmy, które będą pokazywać kumoterki, wystawę psów pasterskich, czyli wydarzenia, które co roku towarzyszą karnawałowi, ale w tym roku się nie odbędą – mówi Koszarek.
Będzie także wirtualna wystawa twórczości ludowej, ale i koncerty towarzyszące karnawałowym zmaganiom. Organizatorzy przygotowują także filmy i prezentacje dotyczące poszczególnych grup prezentujących swój folklor. Będzie więc część poświęcona lachom podegrodzkim, góralom zagórzańskim, czy góralom nadpoprackim z Piwniczje-Zdrój. - Myślę, że każdy kto od 11 do 14 lutego zaglądnie na nasze strony internetowe, kanał You Tube, czy kanały w innych mediach społecznościowych, będzie mógł ucieszyć oko, ale i nabrać ochoty na przyszłoroczny 50 już karnawał, który mam nadzieję odbędzie się w normalnej już formie – zachęca Bartek Koszarek.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
