Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale inwestuje w uczelnie wyższe

Łukasz Bobek
Nowotarska uczelnia ma też odpowiednią bazę dydaktyczną
Nowotarska uczelnia ma też odpowiednią bazę dydaktyczną Łukasz Bobek
Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu nie zwalnia tempa. W najbliższym roku akademickim podhalańska Alma Mater zamierza uruchomić trzy nowe kierunki - kosmetologię, gospodarkę przestrzenną i filologię angielską. - To dobry pomysł. Z takim wykształceniem absolwenci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy - mówią specjaliści do spraw rynku pracy na Podhalu.

O wprowadzeniu nowych kierunków na uczelni mówił już w maju tego roku w czasie inauguracji nowy rektor uczelni, prof. dr hab. Iwon Grys. Teraz swoje plany uczelnia wyjawiła wczoraj, podczas dnia otwartego szkoły. - Wśród podhalańskich licealistów promowaliśmy istniejące już na naszej uczelni kierunki, ale także chcieliśmy się pochwalić tymi, które od przyszłego roku będą dostępne w Nowym Targu - mówi Danuta Wojdyła z działu promocji PPWSZ.

O ile tylko Ministerstwo Edukacji Narodowej formalnie wyrazi zgodę, w Nowym Targu będzie można kształcić się na kierunkach kosmetologia, gospodarka przestrzenna i filologia angielska. - Ciekawie wygląda kierunek gospodarki przestrzennej. Osoba po ukończeniu tych studiów będzie jakby uzupełnieniem architekta. O ile ten drugi zajmuje się projektowaniem budynków, o tyle absolwent gospodarki przestrzennej zajmie się zagospodarowaniem wolnych terenów w otoczeniu budowli. Myślę, że to zawód przyszłości - zaznacza dr Ewa Ziarko, prorektor ds. studenckich.

PPWSZ podpisała w ostatnim czasie porozumienie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, którego wykładowcy będą uczyć w Nowym Targu. - Absolwenci naszych studiów licencjackich będą mogli kontynuować naukę na studiach magisterskich na UR - mówi prorektor Ziarko.

Uczelnia liczy, że popularnością również będą cieszyły się dwa pozostałe kierunki. Potwierdzają to także pracownicy powiatowych urzędów pracy, którzy na bieżąco analizują rynek pracy na Podhalu. - To bardzo dobrze, że podhalańska uczelnia się rozwija. Większy wachlarz możliwości dla studentów to tylko plus - zaznacza Jan Gąsienica Walczak, dyrektor PUP w Zakopanem. - Co do filologii jestem przekonany, że to słuszny kierunek. Wyższe umiejętności językowe naszych dzieci z pewnością się przydadzą. Co do gospodarki przestrzennej, uważam, że to zawód przyszłościowy. Jak można zauważyć po naszym najbliższym otoczeniu, jest tu bardzo dużo do zrobienia.

Obecnie w murach nowotarskiej PPWSZ można kształcić się na kierunkach architektura i urbanistyka, fizjoterapia, filologia polska, inżynieria środowiska, turystyka i rekreacja, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.

Ksiądz czuje się zaszczuty. Hit disco polo na lekcji religii [WIDEO]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska