Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. To już pewne. Czarny Dunajec od 1 stycznia 2023 będzie miastem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Rynek wsi Czarny Dunajec od stycznia 2023 roku będzie rynkiem miasta Czarny Dunajec
Rynek wsi Czarny Dunajec od stycznia 2023 roku będzie rynkiem miasta Czarny Dunajec Łukasz Bobek
Czarny Dunajec od 1 stycznia 2023 roku będzie miastem. To już pewne. Jest ostateczna decyzja rady ministrów ws. nadania praw miejskich tej podhalańskiej wsi. Tym samym na mapie Podtatrza pojawi się piąte miasto – obok Zakopanego, Nowego Targu, Szczawnicy i Rabki-Zdrój.

Zmiana ze wsi na miasto dla mieszkańców Czarnego Dunajca niewiele faktycznie zmieni. - Zmiana de facto ograniczy się do zmiany tytułów wójta na burmistrza, czy rady gminnej na radę miejską. Zmienią się szyldy na urzędzie, pieczątki wójta i przewodniczącego rady – wylicza Marcin Ratułowski, wójt Czarnego Dunajca. Mieszkańcy nie będą musieli wymieniać swoich dokumentów. Urząd gminy zapewnia, że z tytułu praw miejskich nie wzrosną stawki za wodę, czy podatki.

- Dla nas jednak najistotniejszą zmianą jest postrzeganie Czarnego Dunajca. Jako miasto stanie się on atrakcyjniejszy. Stanie się wiodącą jednostką administracyjną w regionie – mówi wójt. I dodaje, że bardzo istotną zmianą będzie to, że dzięki prawom miejskim otworzy się możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy na inwestycje – zarówno tych dedykowanych dla miast, ale i dla wsi. Bo od stycznia 2023 roku Czarny Dunajec będzie gminą miejsko-wiejską.

Władze gminy już liczą na wsparcie finansowe na rozbudowę kanalizacji, pozyskanie funduszy na tereny zielone – m.in. na park w centrum Czarnego Dunajca, z którego kiedyś miejscowość ta słynęła, a który przestał istnieć lata temu. - Jest także program „Klimatyczne uzdrowisko” NFOŚ, który jest dedykowany właśnie dla miast. Z perspektywy naszych planów, by w Czarnym Dunajcu powstało uzdrowisko, to dla nas ogromna szansa na milionowe dofinansowania - dodaje wójt.

Zanim premier RP wyraził zgodę na nadanie praw miejskich Czarnemu Dunajcowi, wcześniej zgodzili się na to mieszkańcy i rada gminy. W ubiegłym roku urząd zorganizował konsultacje społeczne dla mieszkańców tej miejscowości, ale i całej gminy. Odbyły się one we wrześniu 2021 roku.

- Frekwencja w głosowaniu wyniosła 30,2 proc. Na 19 tys. 153 mieszkańców gminy uprawnionych do udziału w tych konsultacjach, zagłosowało 5788 osób. W miejscowości Czarny Dunajec za prawami miejskimi opowiedziało się 57,9 proc. Przeciw było 37,3 proc. głosujących. Z kolei na terenie pozostałych sołectw za prawami miejskimi było 67,8 proc., a przeciw 19 proc. - mówi wójt gminy Marcin Ratułowski.

Sami mieszkańcy, których spotkaliśmy na Rynku w Czarnym Dunajcu cieszą się, że będzie szansa na większy rozwój, choć nie spodziewają się, że nagle od stycznia 2023 roku ich życie zmieni się na lepsze. - Ważne, by coś się tutaj działo, by młodzi ludzi chętniej się tutaj osiedlali, by wiązali z Czarnym Dunajcem swoją przyszłość, a nie uciekali stąd – mówi nam mężczyzna, który sprzedaje pamiątki na czarnodunajeckim Rynku.

Czarny Dunajec był już w przeszłości miastem. To historyczny fakt. Trwa jednak spór o to, jak długo miejscowość utrzymywała taki status. Część osób twierdzi, że od 1925 do 1934 roku. Inni są zdania, że prawa miejskie Czarny Dunajec miał już za czasów zaborów, a dokładnie od 1880 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska