FLESZ - Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?
Akcja „Łączą nas drzewa” została zainicjowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Lasami Państwowymi. Drzewa to jeden z podstawowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajający liczne potrzeby, dlatego celem kampanii jest skoncentrowanie uwagi wszystkich Polaków na ich roli w otaczającym nas świecie.
- Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy kolejnym pokoleniom. Wyrazem naszej troski o tą spuściznę jest sadzenie drzew i dbałość o nie, dlatego pokażemy, że łączą nas drzewa – mówił Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa który również pojawił się w Szaflarach, by sadzić drzewka.
Pomysłodawcą akcji zainaugurowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a cały projekt współtworzą i Lasy Państwowe. – W tym zakresie nieprzypadkowo działamy wspólnie z Lasami Państwowymi – mówił Edward Siarka. - Instytucja ta od wielu lat zabiega o to, by lesistość w Polsce stale wzrastała. Obecnie stanowi około 30 proc. powierzchni naszego kraju, a to pozycjonuje nas w czołówce państw europejskich. Docelowo chcemy, by w 2050 roku zalesienie Polski osiągnęło 33 proc.
Przesłanie akcji trafić ma również do właścicieli lasów prywatnych z naciskiem na przeprowadzanie zalesiania w miejscach, które już często nie nadają się do działalności gospodarczej czy innej - typowo rolniczej.
„Łączą nas drzewa” to także okazja do zapoznania się z działaniami leśników, leśną bioróżnorodnością i elementami ochrony tamtejszej przyrody.
Jak podkreślał Edward Siarka znajdujemy się w wyjątkowo trudnym okresie naszej historii - pogrążeni w walce z pandemią wszyscy szukamy pewnej sprawczości, aktywności i kontaktu z naturą. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie akcja „Łączą nas drzewa” nie tylko promuje działania na rzecz środowiska i natury, ale także zwraca uwagę na wielowymiarowość korzyści jakie dają nam lasy – mówimy tu zarówno o aspekcie gospodarczym, społecznym, edukacyjnym czy prozdrowotnym.
Lasy Państwowe rok rocznie sadzą w Polsce 500 mln nowych drzew, co średnio daje 1000 sadzonek na minutę.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
