Zakopiańskie Koło Stowarzyszenia od stałe wpisało się w historię Zakopanego. To pracujący tam terapeuci i opiekunowie pomagają i wspierają niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodziny. To dzięki nim osoby te nie są wykluczone społecznie, mogą się rozwijać we własnym tempie, poznawać nowe rzeczy, a także uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.
Z okazji 40 urodzin w sali kinowej Towarzystwa Gimnastycznego Sokół odbyła się uroczysta gala. Przybyli na nią członkowie Stowarzyszenia, wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
W czasie spotkania szczególnie przywołana została Honorowa Obywatelka Zakopanego - Helena Garcia. To właśnie dzięki jej pomocy i staraniom możliwe było uruchomienie w 1982 roku pierwszego przedszkolnego oddziału, projektowanego przez zakopiańską wspólnotę Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego.
Na uroczystości obecny był Andrzej Sekuradzki. To on jako jeden z pierwszych, czterdzieści lat temu, zauważył potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wraz z żona Barbarą był inicjatorem utworzenia przy parafii Najświętszej Rodziny wspólnoty „Wiara i Światło” skupiającej rodziny z niepełnosprawnością. W 1982 roku powstało pierwsze społeczne przedszkole dla dzieci z zespołem Downa. To ono dało początek Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Wychowawczemu zapewniając dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnościami pełny program nauczania i rehabilitacji. Obecnie zakopiańskiemu oddziałowi PSONI przewodniczy Piotr Lubowiecki.
Na uroczystościach jubileuszowych obecni byli przedstawiciele władz samorządowych. Wicestarosta powiatu tatrzańskiego Władysław Filar zacytował świętego Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest”.
- Kiedy patrzę na was, mam wrażenie, że widzę Jezusa na górze błogosławieństw, kiedy On kreślił te błogosławieństwa widział was. Cichych, pokornych i miłosiernych - mówił wicestarosta tatrzański.
Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego zapowiedziała, że władze miasta podjęły decyzję o dodatkowym wsparciu finansowym w ramach prezentu jubileuszowego dla organizacji.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
