Tradycja komponowania bukietów zielnych w dniu święta Matki Boskiej Zielnej liczy niemal 1000 lat. Nie należy mylić tego zwyczaju z dożynkami, które są hołdem dla pracy rolnika i świętowaniem zbiorów. W dniu Matki Boskiej Zielnej chodzi o rośliny, zwłaszcza rosnące dziko zioła, które wprowadzane są w przestrzeń sacrum. To wyraz szacunku wobec natury, która leczy, żywi i zachwyca. Przez wieki zasuszone wiązanki ziół służyły jako domowe apteczki. Wierzono, że poświęcone zioła nabierają większej mocy i skutecznie chronią nie tylko przed chorobami, ale też burzami, nawałnicami i wszelakim złem. Wydarzenie „Cudowna Moc Bukietów” przybliża zapomnianą wiedzę o zastosowaniach rosnących wokół nas roślin, a także przypomina, że natura jest piękna i pożyteczna, a my powinniśmy ją szanować - tłumaczą organizatorzy
"Cudowna Moc Bukietów" to projekt nawiązujący do pięknej polskiej tradycji święcenia bukietów 15 sierpnia w dniu Matki Boskiej Zielnej. W konkursie może wziąć udział każdy, kto tylko zdecyduje się przynieść swój bukiet w tym dniu na Mały Rynek w Krakowie lub do Podstolic. "Cudowna Moc Bukietów" to także warsztaty florystyczne, artystyczne i zielarskie oraz duża dawka wiedzy o ziołach, ich zastosowaniu w kuchni, lecznictwie i kosmetologii.
Tegoroczna, 13 edycja rozgrywki przybrała postać: konkursu fotograficzno-internetowego oraz konkursu stacjonarnego w Podstolicach, a w każdym z nich jury przyznało nagrody w kategorii Bukiet Tradycyjny oraz Bukiet „Mały”, skierowanej do dzieci w wieku do 13 lat.
W konkursie stacjonarnym w Podstolicach udział wzięło 178 osób, z czego 78 zgłoszeń dotyczyło kategorii Bukiet Tradycyjny, a 60 kategorii Bukiet Mały. 95 osób wzięło udział w internetowej rozgrywce.
Laureaci w kategorii Bukiet Tradycyjny:
- Miejsce 1. Józefa Różan
- Miejsce 2. Agnieszka Gorgosz
- Miejsce 3. Elżbieta Madyda
Laureaci w kategorii Mały Bukiet:
- Miejsce 1. Julia Mostała
- Miejsce 2. Faustyna Wrona
- Miejsce 3. Wiktor Berowski
Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa z Krakowa.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
