Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na wiosnę 2023. Kiedy będzie ciepło? IMGW wyjaśnia, czemu kwiecień był do tej pory wyjątkowo zimny 11.06.2023

red
Prawdziwa wiosna w końcu nadchodzi do Krakowa
Prawdziwa wiosna w końcu nadchodzi do Krakowa Wojciech Matusik
Pogoda w kwietniu była zdecydowanie mało wiosenna. Temperatury w okolicach 0 stopni Celsjusza nie zachęcały do zrzucenia z siebie zimowych ubrań. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśniają, że taka pogoda w kwietniu to nic dziwnego. - Wystarczy popatrzeć na dane ekstremalne. W Polsce w kwietniu zdarzały się wartości temperatury powietrza nawet poniżej -20 stopni Celsjusza - twierdzi Grzegorz Walijewski z IMGW. Kiedy w końcu zrobi się ciepło? - W tym tygodniu w rejonie Małopolski temperatura powietrza wzrośnie do ok. 11-16 stopni Celsjusza. W nocy coraz rzadziej będą przymrozki - zapewnia ekspert.

Pogoda na wiosnę 2023. IMGW tłumaczy

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówią, że zimny jak do tej pory kwiecień 2023 roku jest wynikiem napływu do Polski chłodnych, arktycznych mas powietrza z północnej Europy.

Zapewniają jednocześnie, że niskie temperatury w tym miesiącu to nic zaskakującego.

- Wystarczy popatrzeć na dane ekstremalne. W Polsce w kwietniu zdarzały się wartości temperatury powietrza nawet poniżej -20 stopni Celsjusza (ekstremum: -21,8 stopni Celsjusza w 1931 r. w Siankach), ale również wysokie wartości, nawet upały z temperaturą 32,5 stopnia Celsjusza w 2012 r. w Słupcy czy Gnieźnie. Są to ekstremalne, ale chwilowe wartości temperatury powietrza, które mogą zdarzać się w kwietniu w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że ich amplituda wynosi ponad 50 stopni Celsjusza - przekonuje w rozmowie z nami Grzegorz Walijewski z IMGW.

Dodaje, że tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak jeden chłodniejszy miesiąc nie zatrzymuje globalnego ocieplenia. - Zauważmy, że styczeń w tym roku był ekstremalnie ciepły - dodaje Walijewski.

Klimat się zmienia

Jego zdaniem istotne są też ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak intensywne opady śniegu, które miały miejsce minionej zimy. - Są niepodważalnym dowodem na zmieniający się klimat. Jest to zjawisko ekstremalne, krótkotrwałe. Takich zjawisk w przyszłości będzie coraz więcej - zapewnia ekspert z IMGW.

Kiedy będzie ciepło?

Kiedy możemy się spodziewać ocieplenia? Walijewski zwraca uwagę, że jest obserwowane już teraz.

- W końcu napływają do naszego kraju ciepłe masy powietrza. Dni stają się dłuższe. W tym tygodniu w rejonie Małopolski temperatura powietrza wzrośnie do ok. 11-16 stopni Celsjusza. W nocy już coraz rzadziej będą notowane przymrozki, które jednak mogą się pojawiać, głównie w obszarach podgórskich Karpat (nadchodząca noc). Temperatura minimalna w Krakowie wynosić będzie na ogół od 5 do 8 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu - 17-23 kwietnia - jest szansa na wartości zbliżające się do 20 stopni Celsjusza, a więc będzie jeszcze cieplej - reasumuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska